Kůrovcová kalamita, nebo „zlatý brouček“? O stavu českých lesů s Michalem Servusem

Různé pohledy zachytil už Karel Klostermann v románu V ráji šumavském. Zlatý brouček, jak kůrovci po roce 1870 na Šumavě přezdívali, přinášel někomu zisk, někomu starosti.

České lesy jsou v současnosti v krizovém režimu. Sucho, polomy, kůrovcová kalamita, mluví se o ekologické katastrofě nebývalých rozměrů. Existuje cesta k nápravě? Michal Servus, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR pro Olomoucký kraj, nabízí svůj pohled.

Od 90. let minulého století se stále častěji setkáváme s pojmem „chřadnutí smrku“, a to nejen na severní Moravě, ale i v sousedním Polsku a Slovensku. Příčiny jsou dnes již zřejmé a koncovým hráčem je kůrovec. Jeho gradaci v oblasti Nízkého Jeseníku podpořila i mimořádná sucha v posledních letech. Jak ale na takovou kalamitní situaci v hospodářských lesích nahlížet z pohledu ochrany přírody? Na tuto i další otázky odpovídá v rozhovoru Michal Servus.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.