Kvalitu vody v řece Bečvě by mělo sledovat monitorovací zařízení

8. leden 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kvůli zářijové otravě Bečvy kyanidy provedli vsetínští kriminalisté na řece vyšetřovací pokus

Zařízení k monitorování kvality vody plánuje umístit k řece Bečvě na Přerovsku ministerstvo životního prostředí. Jedná o tom s Povodím Moravy a Výzkumným ústavem vodohospodářským. Důvodem jsou ekologické havárie, které loni postihly řeku. Při té největší, v polovině září, kdy do Bečvy podle inspekce životního prostředí unikl kyanid, uhynulo několik desítek tun ryb.

„Aktuálně jednáme s Povodím Moravy a s výzkumným ústavem vodohospodářským o konkrétním místě, kde by zařízení bylo umístěno,“ říká Petra Roubíčková mluvčí ministerstva životního prostředí.

Rostislav Trybuček z Českého rybářského svazu instalaci zařízení vítá. „Pokud se to osvědčí, tak je to potom obrovské pole, jak dál pokračovat, protože kanalizačních výpustí jsou v republice bohužel desítky tisíc,“ uvedl Trybuček.

K nejzávažnější ekologické havárii, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, došlo na Bečvě 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Po viníkovi havárie policie stále pátrá.

autor: kra
Spustit audio