Kvásek doma udržuji už 25 let. Má sílu a je skvělý, říká výživová poradkyně a makrobiotička Dagmar Lužná
„Kvásek je základem pro spoustu receptů. Jeho složení je jednoduché, ale přitom umět si vypěstovat a udržet doma kvalitní kvásek, to chce chuť a odvahu,“ dodává Dagmar Lužná z Olomouce.
Domácí pečení chleba bylo ještě nedávno pro spoustu lidí zpočátku něco naprosto nepředstavitelného. V momentě, kdy si však upečete svůj první chleba s použitím vlastnoručně vedeného tradičního kvásku, tak jste zvítězili.
Dagmar Lužná nabízí svoje zkušenosti s kváskem, které získala nejen doma ve své kuchyni, ale především na kurzech a akcích, na kterých vařila a pekla. Naučí vás nejen, jak kvásek založit a jak se o něj dále starat, a to velmi jednoduchým způsobem, který zvládne opravdu každý, ale na zajímavých receptech vám ukáže, kde všude se dá kvásek využít – třeba i při velikonočním pečení.
Poslechněte si Dobrou radu s makrobiotičkou a výživovou poradkyní Dagmar Lužnou.
Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů nově každé úterý od 10:04.
Související
-
K jarní očistě těla pomůžou obyčejná voda, citron a kroupy, říká výživová poradkyně Dagmar Lužná
Když do jídelníčku přidáte kvašené zelí a dušenou zeleninu, vynecháte bílé pečivo, buchty, sladkosti a přemíru mléčných výrobků, můžete se nejen zbavit nadbytečných kil...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.