Květa Jeriová-Pecková: Čím úspěšnější sportovkyně, tím hůř shání životního partnera. Já měla štěstí
Trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích sleduje olympiádu i dnes a servítky si nebere: „Vrcholní sportovní politici by měli být ve výběru země zodpovědnější.“
Občanským jménem Květoslava Pecková podávala úctyhodné výkony, které teď už moc nezažíváme. „Těch příčin, proč tomu teď tak není, je hrozně moc. Já trénovala v jednom týmu a většinu tréninků jsme šly ve skupině. Měla jsem štěstí, že jsem se dostala k soupeřkám, které už byly hodně úspěšné, a musela jsem jim stačit.“
Podle ní je dnes příprava příliš individuální. „Aby ženský běh na lyžích zase dosahoval úspěchů, tak jako nezbytné vidím tvrdou přípravu s kvalitním kolektivem. A to trvá roky. Kdybych byla trenérem, tak k tomuhle kroku bych se vrátila.“ Trenérské ambice však nemá. „Po konci kariéry jsem krátce trénovala, ale na trenérku nemám povahu. Přebýval mi soucit se začínajícími lyžařkami, zároveň mi chyběly trenérské zkušenosti.“
Chtěla rodinu
Sportovní kariéru ukončila v roce 1984, kdy na olympiádě vybojovala bronz i stříbro. „Chtěla jsem skončit bez ohledu na to, jak to dopadne. Chtěla jsem rodinu. V 80. letech bylo nemožné se po dětech vrátit, takhle to nefungovalo. A i dnes je návrat těžký.“
Podle ní je ženský organismus velmi specifický a i pro úspěšnou ženu může být po konci kariéry těžké zařadit se do běžného života. Proto je ráda, že vystudovala vysokou školu. Když se seznámila s manželem a založili rodinu, jít učit se ukázalo jako skvělé povolání.
„Potkala jsem ho ve stejné etapě sportovního zrání, poznali jsme podobný sportovní i soukromý život, i když jsme se předtím neznali. Čím úspěšnější sportovkyně, tím hůř shání životního partnera. Já měla obrovské štěstí. A už jsme spolu skoro 40 let.“
Výběr Číny je zvláštní
Květa Jeriová-Pecková byla předsedkyní klubu fair play Českého olympijského výboru. Olympijské výbory se sice podle ní snaží, aby sport nebyl poznamenán politikou, ale vždycky tam trochu politiky prosákne. Výběr Číny jako hostitelské země olympijských her považuje za zvláštní. „Sportovec moc nepřemýšlí o tom, kam jede závodit. Ale vrcholní sportovní politici by měli být ve výběru země zodpovědnější. To, co se děje v Číně, není v pořádku. Přečetla jsem si teď o tom čtyři knihy a těm funkcionářům bych je doporučila.“
„Čína tuto událost používá ke své propagandě, nikoli aby se otevřela světu. Bít na poplach se mělo před sedmi lety, kdy se rozhodovalo o místě dalšího působení olympijských her. Na sportovce by kritika směřovat neměla a oni by si ji neměli ani připouštět. Jsou tu od toho, aby sportovali.“
Stalo se jí, že s ní někdo nehrál fair play? Jak hodnotí změny v servisu lyží a používání nových technik? Co řekla o Kateřině Neumannové? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.