Laskavé povídky poutníka z Rychleb

23. prosinec 2016

Letošními vánočními svátky nás budou provázet Laskavé povídky Jiřího Wilsona Němce. Ten název jsem vymyslel já, bez nároku na honorář, a Jiří se nebránil. Bodejť, když je ten název stejně přiléhavý a laskavý jako on samotný. Je upoutaný na vozík a nefňuká. Statečný chlap. Tento poutník se něco nachodil Jeseníky a Rychlebskými horami. Dnes se po horách prochází aspoň ve svých knížkách.

Z Jiřího povídek na nás dýchne krása přírody, pohoda a nostalgie. A to je to, co o Vánocích po celoročním shonu potřebujeme. Wilson Němec vzpomíná na doby ne dávno minulé, ale nikoli s nenávistí či pohrdáním. Z jeho krátkých próz čiší nostalgie starých časů, kdy jsme byli mladí, kdy za minulého režimu skoro nic nefungovalo, ale lidi se tomu uměli smát a vždy najít něco, proč stálo za to žít.

A tak se asi rádi zasmějeme nad pózou Tenkrát o Vánocích, která popisuje horečný Štědrý den v době budování socialismu, kdy obchody nebyly právě přeplněny luxusním zbožím, stály se několikahodinové fronty na stromek a na kapra, ale kdy to stejně vždycky nějak dopadlo a stromečky navečer zazářily v lidských obydlích.

V povídce O vánoční besídce se vrátíme do dětství v Rychlebských horách a na svátky zavzpomínáme rovněž v próze Vánoční pes. Tak trochu hororovou náladu okusíme při poslechu povídky Sněhové lampičky. A nedávnou minulost nám připomene kratičká anekdotická próza Salát.

To vše nás čeká o vánočních svátcích. S předstihem jste už mohli slyšet také dramatizaci lehce nostalgické povídky Jiřího Wilsona Němce O Erice věnované první lásce. Je to tak trochu Romance pro křídlovku ze sudet. Poslechnout si ji můžete ZDE.

S autorem Jiřím Wilsonem Němcem se můžeme osobně setkat ve velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc v úterý 20. prosince od 18:00 hodin, kdy nám ze své tvorby něco hezkého přečte a kdy si s ním budeme moci v předvánočním čase povídat.

autor: sul
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.