Mark Twain: Kaliforňanův příběh
Povídka Kaliforňanův příběh je možná českému čtenáři méně známá než jiné menší prózy, pro svůj hluboce lidský obsah patří však k těm nejlepším.
Mark Twain, se narodil se jako Samuel Langhorne Clemens v listopadu 1835 na Floridě, ale záhy se rodina přestěhovala do města Hannibal v Missouri. Po smrti otce Samuel už v páté třídě opustil školu a stal se tiskařským učněm. Postupně se vypracoval na pozici sazeče a zároveň psal do novin. V osmnácti letech z Hannibalu odešel a pracoval jako tiskař v New Yorku, Filadelfii, Saint Louis nebo Cincinnati. Po večerech se přitom sám vzdělával v knihovnách. Jeho snem však bylo stát kormidelníkem parníku na řece Mississippi, potřebnou licenci získal v roce 1858.
V roce 1864 se Mark Twain, svůj pseudonym použil poprvé v roce 1863, přestěhoval do San Francisca, psal romány, cestopisy a povídky a pracoval jako novinář. V roce 1870 se oženil s dívkou ze zámožné rodiny Olivií Clemensovou a postupně vychovávali čtyři děti. Autor slavných knih Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna několikrát procestoval Evropu, zajímal se o vědu a techniku a sám si nechal patentovat tři vynálezy. Psaním si vydělal značné množství peněz, ale hodně jich zase ztratil nejistými investicemi právě do nových vynálezů a technologií.
V roce 1909 Twain prohlásil: „Přišel jsem na svět s kometou. Za rok se má vrátit a myslím, že s ní opět odejdu. Bylo by to největší zklamání v mém životě, pokud by to tak nebylo.“ Zemřel na infarkt v Reddingu v Connecticutu 21. dubna 1910, den po největším přiblížení komety k Zemi.
Jeho drobná prozaická tvorba je bohatá a námětově velmi různorodá. Povídka Kaliforňanův příběh je možná českému čtenáři méně známá než jiné menší prózy, pro svůj hluboce lidský obsah patří však k těm nejlepším.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.