Melancholici, kteří si více zabírají své problémy, také více inklinují k nemocem zažívacího traktu
Funkční nemoci trávicího traktu můžou člověka provázet celý život. „Pacienti by se měli zaměřit i na psychiku a duševní hygienu,“ radí MUDr. Jan Gregar.
Jde o všechny stavy, kde lékaři neprokáží organické postižení, například vřed nebo zánět, který je vidět na ultrazvuku nebo endoskopii. Pacienti, kteří funkčními nemocemi trpí, okusí všechny vyšetřovací metody, které medicína nabízí. „Začíná se těmi málo invazivními, což jsou odběry krve, stolice, vyšetření na mikrobiologii, potom se přistupuje k ultrazvuku břicha, gastroskopii anebo koloskopii. Pak přichází na řadu CT nebo magnetická rezonance,“ popisuje MUDr. Gregar.
Pocit na zvracení, pálení žáhy, potíže s polykáním, překyselení žaludku, brkání, pocity plnosti po jídle, to všechno mohou být příznaky funkčních nemocí. „Co se týče dolní části zažívacího traktu, tam pacienty nejvíce trápí potíže s vyprazdňováním, průjmy a zácpy,“ doplňuje olomoucký internista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.