Melancholici, kteří si více zabírají své problémy, také více inklinují k nemocem zažívacího traktu
Funkční nemoci trávicího traktu můžou člověka provázet celý život. „Pacienti by se měli zaměřit i na psychiku a duševní hygienu,“ radí MUDr. Jan Gregar.
Jde o všechny stavy, kde lékaři neprokáží organické postižení, například vřed nebo zánět, který je vidět na ultrazvuku nebo endoskopii. Pacienti, kteří funkčními nemocemi trpí, okusí všechny vyšetřovací metody, které medicína nabízí. „Začíná se těmi málo invazivními, což jsou odběry krve, stolice, vyšetření na mikrobiologii, potom se přistupuje k ultrazvuku břicha, gastroskopii anebo koloskopii. Pak přichází na řadu CT nebo magnetická rezonance,“ popisuje MUDr. Gregar.
Pocit na zvracení, pálení žáhy, potíže s polykáním, překyselení žaludku, brkání, pocity plnosti po jídle, to všechno mohou být příznaky funkčních nemocí. „Co se týče dolní části zažívacího traktu, tam pacienty nejvíce trápí potíže s vyprazdňováním, průjmy a zácpy,“ doplňuje olomoucký internista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.