Minimum vybavení slibuje maximum zážitků, říká Pavel Vrbík

Vyhledává dobrodružství, rád poznává nové země, nejčastěji se pohybuje na kole a koloběžce.

Pracuje jako průvodce pro jednu brněnskou cestovní kancelář, nejčastěji míří na Balkán. Oblíbil si Albánii. Vychutnává si především tzv. expediční jízdy.

To si s sebou musíte vzít všechno potřebné, co se na kolo vejde, a jedete. Žádné zbytečnosti, nic navíc.

„Být sobě plně soběstačný dává jiné možnosti pohybu v prostoru a čase objevované destinace,“ zamýšlí se Pavel Vrbík. Říká, že je z Olomouce a okolí, přičemž tím okolím myslí v podstatě celý svět.

Studuje na Univerzitě Palackého rekreologii – obor, který mu vyhovuje. Přestože se hodně hýbe, nikdy se nehonil za tabulkovými výsledky, neměl osobního trenéra, nesnáší dril. Radost z pohybu je pro něj nejdůležitější.

Na kole najezdil Pavel Vrbík tisíce kilometrů, před pár lety podlehl kouzlu koloběžky. „To je úplně jiný pohyb. A taky pořádná makačka. I hodně dobře trénovaní borci mají co dělat, aby najeli pár desítek kilometrů. Ze začátku to bolí, ale je to nádhera,“ usmívá se.

Koloběžky prodává i půjčuje, pořádá vyjížďky nejen po Olomouci. Velký úspěch měla třeba ta silvestrovská. Už v roce 2012 si prosadil první zájezd na koloběžkách.

Přátelé a známí říkají Pavlu Vrbíkovi Indián. On sám pobýval u kmene Hopi v Arizoně, kam odjel na pozvání stařešiny Roye Littlesuna. Ten uspořádal v Česku už několik setkání a obřadů a se kterým Pavel stavěl Okořský medicinwheel.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.