Místo ke koupání slouží pískovna v Březcích k čištění kamení. Nic jsme neslíbili, říkají těžaři

9. září 2018

Některým obyvatelům Březců na Olomoucku se nelíbí, že tamní vytěžená pískovně slouží k čištění kamení. Tvrdí, že jim firma slíbila jezero ke koupání. Podle těžební společnosti taková dohoda neexistuje.

Těžba štěrkopísku v blízkém jezeře podle vedení obce skončila před pěti lety. „Měl vzniknout rekreační prostor. Na to existují záznamy z jednání. Hovořilo se tam o tzv. Stříbrné laguně,“ uvedl starosta Jiří Šindler z hnutí ANO, který za stejnou stranu kandiduje i v nadcházejících komunálních volbách.

Mluvčí společnosti Edita Novotná Českému rozhlasu e-mailem napsala, že žádná písemná dohoda o tom, že by společnost v průběhu či po skončení těžby umožnila koupání v jezeře, neexistuje. Protože někteří lidé dlouhodobě nedodržovali zákaz vstupu do areálu, firma ho letos oplotila. Důvodem byly podle Novotné útoky na pracovníky pískovny, krádeže kabelů, ničení majetku a znečišťování okolí. Dodává, že v současnosti těžaři v Březcích propírají kamenivo. Jenže ani to se obci nelíbí.

Kal ukládají přímo do jezera

„Kal z právě dováženého propíraného kameniva, který tam je několik let ukládaný do kaliště, se najednou ukládá do těžebního prostoru, kde je naprosto krásná, čistá voda. A najednou se tam ukládá černý kal, mour, já tomu říkám odpad,“ vysvětluje starosta Šindler.

Mluvčí Novotná ve svém vyjádření píše, že tzv. výpěrky firma využívá k rekultivaci pískovny. Materiál podle ní neohrožuje životní prostředí. V polovině srpna místo kontrolovali inspektoři z obvodního báňského úřadu.

„Na základě výsledků kontroly zjistili některá porušení právních předpisů. Na základě tohoto zjištění vydali závazný příkaz, kterým těžební organizaci zakázali vypouštění jemných hlinito-písčitých výpěrků z úpravárenské linky do těžebního jezera,“ říká mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

Propírání přivezeného kameniva podle něj nezákonné není. Firma by ale správně měla jemné zbytky vypouštět zvlášť do sedimentační nádrže. Případem se zabývá i česká inspekce životního prostředí. Těžaři se s vedením obce sejdou na společné schůzce příští týden.

autor: mot
Spustit audio