Moravská část celonárodní databáze soch ve veřejném prostoru vyšla knižně, pokřtili ji v olomouckém muzeu umění

V Česku začíná fungovat celostátní internetová databáze výtvarného umění ve veřejném prostoru. Jmenuje se Sochy a města a najdete v ní zhruba pět tisíc skuptur, sousoší a plastik vytvořených mezi lety 1945 a 1989. Díla, která najdete na Moravě, navíc mapuje stejnojmenná publikace. Zavedla nás i k jednomu téměř zapomenutému sousoší v Olomouci.

„Tohle sousoší je zvláštní tím, že je to opravdu kolektivní práce. Na soklu vidíte, že je podepsáno hned čtyřmi autory, ale my z archivů víme, že se na něm podílelo ještě několik dalších sochařů. Tohle je taková zvláštnost pro celý Olomoucký kraj, že tady vznikala řadu let kolektivní díla,“ ukazuje  dobře ukryté sousoší Pěvců slezských písní mezi keři v Bezručových sadech Jan Jeništa z olomoucké univerzity.

Křest knihy Sochy a města Morava v olomouckém muzeu umění

Většina tendenčních děl včetně sousoší Lenina a Stalina na Palachově náměstí v Olomouci už zmizela. Ty kvalitní ale podle Jeništy zůstaly. „Jsou to práce často brněnských nebo pražských výtvarníků. Upozornil bych třeba na fontánu Evy Kmentové, kterou najdeme v Prostějově před zámkem. Zapomenuté realizace Olbrama Zoubka z doby, kdy byl autorem na indexu, tedy zakázaným. Kromě toho máme řadu zajímavých abstraktních soch, které dost často právě na Olomoucku, ale třeba i na Šumpersku vznikaly z nerezové oceli. Jednu z nich Olomoučané určitě znají, protože sloup práce zdraví stojí před železniční poliklinikou v přednádražním prostoru,“ dodává Jeništa.

Pohled do knihy Sochy a města Morava

Databáze soch v ulicích, parcích a zákoutích českých a moravských měst je veřejně přístupná pro laiky i odborníky. „Můžete vyhledávat podle místa nebo autorů. Kromě aktuálních fotografií tam najdete dobové snímky, najdete tam přesné rozměry díla, ale také jeho aktuální popis. Odborná veřejnost tam najde zdroje, literaturu i odkazy do archivu, kde může pátrat dál. Pokud se chcete dozvědět, co se nachází ve vašem okolí, tak tady to najdete,“ uzavírá Jeništa.

Na nezájem veřejnosti si autoři databáze Sochy a města podle Jana Jeništy nemůžou stěžovat. Průběžně ji autoři stále doplňují. Odkaz na celý projekt i s internetovou databázi je ZDE.

autor: bam
Spustit audio