Muzeum v Lipníku nad Bečvou ukazuje, co v Četnických humoreskách nebylo
V budově Obvodního oddělení Policie ČR v Lipníku mají unikátní minimuzeum, které se věnuje historii bezpečnostních sborů v Lipníku nad Bečvou a blízkém okolí. Stačí oslovit pracovníky místního infocentra, které sídlí hned vedle, a přesunout se během chvilky do časů lipnické pátračky.
Právě výstava nazvaná „Lipnická pátračka aneb Co v televizních humoreskách nebylo,“ kterou pracovníci policie ve spolupráci s historiky a sběrateli uspořádali ve městě v roce 2013, stála za vznikem zdejšího muzea. Velký zájem návštěvníků o osudy skutečných aktérů Četnických humoresek ukázal, že by byla škoda vrátit výstavu do depozitářů, a tak se našel vhodný prostor a po doplnění sbírek vznikla unikátní četnická expozice.
Ta začíná v roce 1850, kdy se v dislokaci nově vzniklého četnického sboru uvedlo také sídlo místního oddělení v Lipníku nad Bečvou. Najdeme zde mnoho dokumentů ještě z doby starého Rakouska – Uherska. Zdejší expozice například vyvrací jeden starý omyl, že četníci nosili v té době na celém území monarchie známou přilbu s chocholem kohoutího peří. Ve skutečnosti četníci v českých zemích měli přilby podobné těm, které nosili následně prvorepublikoví strážci zákona, a chocholatá přilba patřila četnictvu v Uhersku.
Expozice přestavuje i Sbor národní bezpečnosti
Velká část expozice se také věnuje četnictvu za první republiky. Kromě několika míst, kde se dislokovaly četnické stanice, se návštěvníci mohou ledacos dozvědět i o osobnostech jednotlivých četníků a četnických velitelů. Část muzea připomíná osudy strážců zákona, které po obsazení Československa v roce 1939 odvlekly nacistické orgány do koncentračních táborů, z nichž se někteří už nevrátili.
Protože bezpečnostní sbory samozřejmě nekončily četnictvem, věnuje se muzeum také příslušníkům Sboru národní bezpečnosti, který převzal úkoly četnictva a policie po roce 1945. Málokdo dnes ví, že v nedalekém Potštátě se v letech1945 až 1946 školili noví příslušníci sboru v jedné z poboček policejní školy.
Kromě mnoha dokumentů je zde stejně jako u četnické expozice k vidění také množství trojrozměrných exponátů. Na expozici je dobře patrné, že ji připravili sami policisté za podpory Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, policejních odborů a ve spolupráci s přerovským Muzeem Komenského. Dává totiž poměrně věrný obraz života ochranných služeb v dobách minulých.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Více než polovina Čechů plánuje v roce 2025 omezit výdaje, mladí lidé hledají další zdroje příjmů
-
Pilot letadla hlásil před havárií v Jižní Koreji střet s ptáky. Úřady zvažují prohlídky 101 boeingů
-
Politolog k formě opozice: Favorit ANO, vyčerpaná SPD, návrat KSČM, klesající Přísaha a otazník u Motoristů
-
Obchodník se smrtí, díl I.: Jak Viktor But vzal lidem mačety a dal jim kalašnikovy