Muzeum v Přerově je prvním na světě, které pojmenovali po Janu Amosi Komenském. Chlubí se největší sbírkou jeho map a unikátními pravěkými nálezy

12. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muzeum Komenského v Přerově

Muzeum Komenského v Přerově působí v oblasti muzejnictví, památkové péče a ochrany přírody. Sídlí v několika měšťanských domech na malebném Horním náměstí v Přerově. Stálé expozice jsou umístěny v objektu zámku, kde se pořádají i nejrůznější výstavy. Součástí muzea je také středověký hrad Helfštýn a ornitologické stanice ORNIS v Bezručově ulici.

Z expozic přerovského muzea

Vznik přerovského muzea sahá do roku 1888 a jeho zakladatelem byl František Slaměník. Městské muzeum vzniklo o čtyři roky později. Tehdy se zaměřilo na regionální historii, archeologii, numismatiku, národopis, mineralogii a později také ornitologii. V roce 1955 se obě muzea sloučily.

Mezi nejzajímavější expozice dnes beze sporu patří čtveřice historických tříd, z nichž nejstarší je z dob Jana Amose Komenského. Je připomínkou časů, kdy Komenský ve městě studoval a později také učil. Muzeum se také může pochlubit unikátní sbírkou Komenského map, v depozitářích jich najdete několik desítek. Další třídy jsou z dob Rakousko-Uherska, 1. republiky a 50. let minulého století.

Podzemní prostory patří moderní expozici archeologie, která odkazuje na světoznámé nálezy z dob pravěku z nedaleké lokality Předmostí.

Zámeckou věž zaplnily desítky zvonů. Sbírku těch historických muzeu věnovala Marie Tomášková Dytrychová ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova. Expozici doplňuje lapidárium. Kamenné prvky, které bývaly součástí zámku.

Ta nejzajímavější místa Muzea Komenského v Přerově jsme podrobně prozkoumali společně s Janou Zemkovou v Pořadu Českého rozhlasu Olomouc Přímo z místa.

autor: zem
Spustit audio