Na Červenohorském sedle vzpomínali na Věru Čáslavskou a další, kteří se postavili proti okupaci

22. srpen 2018

Byla ikonou československé gymnastiky a sedminásobnou olympijskou vítězkou. Její přátelé ji označují za velkou bojovnici. Otevřeně se postavila i proti okupaci Československa. Odvahu Věry Čáslavské si připomněli lidé na Červenohorském sedle v Jeseníkách.

Bylo to 22. srpna 1968, kdy se Věra Čáslavská dozvěděla, že po ní pátrá sovětská tajná služba. Pobývala zrovna společně s dalšími gymnastkami na soustředění v Šumperku, připravovaly se na olympiádu v Mexiku. Téhož dne se také rozhodla před režimem ukrýt. Azyl v turistické chatě na Vřesové Studánce jí nabídl tehdejší náčelník Horské služby Jeseníky Zdeněk Zerzáň.

„To šlo rychle. Přijel jsem autem, naložil jsem ji a odvezl. Hlavně potřebovala udělat všechno pro to, aby odjela do toho Mexika, protože kdyby ji zadrželi, tak nebyla šance. Takhle nějak se to udělalo, že tajně odjela do Prahy a odletěli,“ vzpomíná Zerzáň. Na olympiádu nakonec odjela a získala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Stala se nejúspěšnější sportovkyní roku na světě.

Na Červenohorském sedle se představily naděje české gymnastiky

Na Červenohorském sedle zavzpomínaly na její úspěchy i bývalé kamarádky. Pro Adolfínu Tačovou, která s ní byla 10 let v československé reprezentaci, byla velkou bojovnicí: „Ona byla naprosto rovná a neuhnula ze svých názorů. Co řekla, za tím si stála. V tomhle byla podle mě výjimečná a za to je třeba ji obdivovat.“

Uklízela a malovala obrazy

Jak moc ovlivnily postoje Čáslevské její následující život, popisuje její pozdější svěřenkyně Eva Hegmonová, za svobodna Pořádková. „Po roce 1968 byla Věra takzvaně úplně zakázaná. Do roku 1975 neměla žádnou práci a nesměla nikde oficiálně vystupovat, uklízela a malovala obrazy,“ vypráví.

Právě v roce 1975 začala Věra Čáslavská mladou Petru cvičit. Jako náctiletá tehdy nechápala, proč nebyla vidět tak jako ostatní trenéři. „Byla těžce perzekuovaná a i ve fázi, kdy začala trénovat na Strahově, nemohla vystupovat úplně stejně, nemohla jezdit na soutěže,“ dodává Hegmonová.

Průvod přátel Věry Čáslavské zamířil i na Vřesovou Studánku, kde se gymnastická ikona před 50 lety schovávala. Při mši uctili památku všech statečných, kteří se proti okupaci postavili.

Po sametové revoluci působila Věra Čáslavská v olympijském výboru a načas se stala i poradkyní tehdejšího prezidenta Václava Havla. Zemřela předloni ve věku 74 let.

autor: aja
Spustit audio