Na hradě Mírov bylo vězení nejspíš odjakživa. Zároveň šlo o centrum zdejšího kraje
Mohutná červená gotická pevnost vystupující z hustých lesů Mírovské pahorkatiny, to je hrad Mírov, který se obecně proslavil jako jedno z nejtěžších vězení u nás. Kdysi to však bylo místo, kam se olomoucký biskup uchyloval v nejistých dobách a odkud vládl velké části kraje na pomezí Čech a Moravy.
Počátky hradu obestírají legendy. Jedna z nich říká, že hrad měl původně stát na nedaleké Vraní hoře, která je vyšší než hradní kopec. Když ale dělníci vykopali základy a založili zdivo, do rána bylo vše zavaleno a rozházeno. Prý snad temné síly někdejší keltské svatyně bránily znesvěcení místa. A tak hrad raději postavili tam, kde stojí dnes.
Ve skutečnosti byl hrad založen v polovině 13. století, původně snad jako lovecký hrádek. Někteří historikové se domnívají, že měl být také biskupskou protiváhou významného zeměpanského hradu Úsova. První písemná zmínka potvrzuje existenci hradu k roku 1266.
Skutečným centrem okolní krajiny se hrad stal v roce 1320, kdy sem biskup přemístil z Mohelnice správu lenních statků. Hrad se stal středem rozsáhlého majetku, který byl svěřován do správy šlechticům. Ti za to nejenže platili biskupovi pronájem, ale navíc byli vázáni obranou jeho majetku a službou v jeho zájmech. Mnozí z nich na Mírově také bydleli a starali se o jeho obranu.
Na Mírově byl vězněn i šumperský děkan Lautner
Jestli měl původní hrad vězení, není písemně zaznamenáno. Ale vzhledem k tomu, že v něm probíhaly církevní soudy, je to víc než pravděpodobné. Už v 15. století máme písemné zmínky o tom, že jsou v „karceru“ na Mírově vězněny některé osoby z řad kléru. Jako vězení pro „nehodné kněží“ je pak Mírov uváděn ještě několikrát. V letech 1681 až 1684 zde byl vězněn i šumperský děkan Kryštof Alois Lautner, který se stal jednou z obětí velkolosinských čarodějnických procesů.
Po vyplenění hradu pruským vojskem rozhodl v roce 1761 olomoucký arcibiskup o přesunu církevního vězení z hradu Hukvaldy na Mírov. Nejprve pro tento účel vznikla samostatná budova, od roku 1801 už jako vězení sloužil celý hradní areál.
Po zrušení poddanství v roce 1848 ztratila pevnost svou funkci sídla vrchnostenské správy a stala se pro olomoucké arcibiskupství spíše zátěží. V roce 1855 jej tedy olomoucký arcibiskup hrabě Bedřich Fürstenberk prodal moravskému místodržitelství, které hrad přestavělo do novogotické podoby a zřídilo zde státní věznici. Bylo sem přeloženo vězení z brněnského Špilberku.
Mírov dnes patří k nejtěžším věznicím u nás
V historii Mírova jsou i velmi temné okamžiky spojené zejména s oběma totalitami 20. století. Za druhé světové války na hradě sídlil soud s popravištěm, nemocnicí a samozřejmě věznicí s úděsnými podmínkami.
Vězněnými byli od roku 1945 především lidé, kteří významným způsobem spolupracovali s okupanty, kriminální vězni a od roku 1948 političtí vězni. Kromě této trestnice byl v areálu až do roku 1962 tábor na nucené práce se zvláštní ostrahou, převážně pro československé důstojníky.
Během okupace zahynulo na Mírově celkem 666 politických vězňů, z toho 516 Poláků a 137 Čechů. Připomíná je pomník na někdejším vězeňském hřbitově. Pamětní desku všem politickým vězňům, kteří zahynuli na Mírově, najdete u vchodu do současné věznice.
Novodobá historie vězeňství je spojena na Mírově s jedním ze dvou nejtěžších nápravných zařízení u nás. Jsou zde umístěni i doživotně odsouzení vězni. Do 29. října roku 2000 byla mírovská věznice považována za místo, odkud se nedá uprchnout. Toho dne se to povedlo doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi. Je jediným vězněm v novodobých dějinách Mírova, kterému se podařilo únik z Mírova dokonat. Paradoxem je, že se za zdi zdejší věznice po letech vrátil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nadprůměrný intelekt není u útočníků nezvyklý, říká k neštěstí na slovenském gymnáziu analytik
-
‚Vůdce na mě bude pyšný.‘ Severní Korea využívá zápisky padlých vojáků k propagandě
-
Šéf paralympijského výboru: Máme-li vozit medaile, potřebujeme vlastní profesionální sportovní centrum
-
Ohniska požárů u Los Angeles se daří dostávat pod kontrolu. Starostka doufá ve ‚světlo na konci tunelu‘