Na ostrově Sal? No stress!

17. březen 2015

Ostrov Sal z kapverdského souostroví je ostrov slaný a turisty vyhledávaný. I když leží západně od afrických břehů, jsou tu patrné i evropské vlivy.

Cestovatel Marek Dostál si k plnému vychutnání klidu ostrova zvolil měsíc říjen. Název ostrova Sal souvisí se solí a ta je tam skutečně všude. Kromě těžebních polí Padre de Luma je tu i kráter s barevnými teplými slanými jezírky.

Oproti turistickému písečnému jihu je skalnatější sever pustý a neobydlený. I když se tu nabízí k zapůjčení kolo a terén je spíše plochý, nejsou tu cesty. Na cyklocesty je i dost horko. Je lépe zvolit potápění nebo windsurfing. Ostrov Sal je součástí ostrovního státu Kapverdská Republika.

Význam těchto západoafrických ostrovů spočíval v zásobování lodí pro další oceánské plavby. Byl střediskem obchodu s otroky, později sem vozili portugalské trestance. Vyhledávali ho lovci velryb, pěstovala se tu cukrová třtina. Dnes se stát Zeleného mysu potýká hlavně s nedostatkem vody, ač paradoxně –všude kolem má atlantické vody plno. Hlavní orientací ekonomiky dneška je cestovní ruch.

Heslem ostrovanů je No stress! Tak tedy pokuste se zvolnit tempo a zaposlouchejte se do vyprávění Marka Dostála.

autor: Eva Stryková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.