Na podzim patří vojenský újezd Libavá jelenům. V období říje o sobě dávají naplno vědět
Podzimní čas je ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá dobou, kdy se v podvečer a k ránu ozývají z lesa hrůzostrašné zvuky. Nejde přitom o zkoušení nových druhů zbraní, nýbrž o volání statných jelenů, kteří jsou skutečnými králi tohoto liduprázdného prostoru. Právě na podzim přichází totiž čas říje.
V dávné minulosti byl lov trofejních jelenů vyhrazen pouze panovníkovi, případně těm, kterým tuto kratochvíli dovolil. Dnes se v běžné krajině s opravdu velkými kusy jelení zvěře setkáme opravdu výjimečně. Jeleni totiž potřebují klid, a tak se stahují do lesů a do hor, což ale zdaleka nejsou jejich původní biotopy.
Stejně jako jiní velcí býložravci má i jelen původně své místo v lesostepích, kterých je však v naší krajině čím dál tím méně. Pokud se tedy člověk chce potkat se dvanácti i více letým jelením samcem, má jedinou možnost – navštívit oblasti, do kterých je jen omezený přístup. K takovým patří bezesporu i Vojenský výcvikový prostor Libavá.
Zdejší revír má rozlohu 33 tisíc hektarů a z velké části jej tvoří krajina, kde nepotkáte ani živáčka, kde husté lesy střídají louky a oblasti „nelesa“. To jsou částečně travnatá, částečně remízky a křovinami porostlá území, která zde vznikla na někdejších zemědělských pozemcích zaniklých vesnic.
Klid Libavé nabízí jelenům ideální podmínky
Dnešní vojenský újezd se rozkládá na katastru celkem 24 obcí. Přestože do jisté míry pomohlo zřízení tohoto prostoru v Nízkém Jeseníku a Oderských vrších vysídlení původního německého obyvatelstva, původně se s jeho vyčleněním nepočítalo.
Vojenské cvičiště mělo vzniknout v horách, v centrální části kolem Pradědu. Tomu se však postavili na odpor samosprávy i představitelé státu, a tak se lidé, kteří na Libavsko přišli zabydlet opuštěné obce, opět narychlo stěhovali. Už v roce 1946 byl vyhlášen Vojenský tábor Město Libavá a v roce 1950 dostal vládním rozhodnutím charakter vojenského újezdu.
Obce postupně mizely ve vegetaci a zemědělské pozemky zarůstaly. Kromě lesnické činnosti a částečné údržby lučních porostů je zde jakékoliv zemědělské hospodaření vyloučené. A právě díky tomu zde má jelení i jiná zvěř ideální podmínky k životu.
Je to jedno z mála území, kde se dá pozorovat jelení říje za denního světla, tedy již od brzkého soumraku a také za svítání. Vyskytují se zde skuteční jelení přeborníci – jeleni starší dvanácti i více let, kteří neúnavně bojují o své dominantní postavení.
Místo souboje samců určují laně
Zajímavé je, že místo kde se souboje mezi samci odehrají, neurčují jeleni, ale naopak laně. Jelen přichází za nimi. Bývá rovněž zvykem, že jelen, odchovaný laněmi v určité oblasti, se na tato místa v dospělosti vrací právě v období říje.
Tradiční souboje jsou na první pohled nelítostné, ve skutečnosti při nich k případnému úmrtí poraženého soka dochází jen zřídka. I když zranění bývají četnější, ve skutečnosti se do křížku pouštějí pouze jeleni, kteří jsou si silově rovni. Mladí nápadníci před hrozbou souboje nejčastěji vycouvají.
Jelení samci se u laní zdržují pouze v době rozmnožování. Mimo tento čas žijí osaměle. Mladší jeleni někdy tvoří tzv. mládežnické skupiny. Úplně nejmladší samci pak žijí společně s laněmi asi do dvou až tří let věku, což je pro ně důležité období, protože je to doba výchovy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy
-
‚Bude tady stánek, přijede komise. Lidé ale mají jiné starosti.‘ Starostce Kobylé pomůže s volbami stát
-
Harrisová versus Trump týden poté. Demokratka po debatě nabrala v průzkumech, do voleb je však daleko
-
Judista Krpálek chtěl Saitovi vrátit olympijskou porážku ještě letos. ‚Potřebuji si ale odpočinout,‘ říká