Na slabý příběh jsem při pátrání po osudech pilotů RAF ještě nenarazil, říká Daniel Švec

Kdo nezná dějiny, je nucen si je zopakovat - heslo, se kterým souhlasí soukromý historik Daniel Švec. Už jako kluk se začal zajímat o Čechoslováky ve službách RAF. Dnes o nich přednáší, píše články a připravuje knihu. Moderuje Dita Vojnarová.
Čte literaturu, navštěvuje archivy. Po osudech pilotů RAF pátrá už od střední školy. „Těch listin je neuvěřitelné množství, pořád je v nich mnoho věcí, které ještě nebyly zmapovány,“ vysvětluje soukromý historik Daniel Švec.
V rámci svého výzkumu kontaktuje i příbuzné pilotů RAF, kteří ho přijímají velmi vstřícně. „Svou první publikaci jsem začal psát tak, že jsem narazil na neteř navigátora plukovníka Karla Bečváře. Měla doma fotky a nějaké dokumenty a ponoukla mě k tomu, abych dal dohromady knihu,“ vzpomíná historik.
Ti muži šli do války dobrovolně, bojovali za náš národ, za republiku, a prožili řadu útrap. Vrátili se jako vítězové, ale slávu si užívali jen chvíli. „Zatímco Britové projevovali pilotům RAF velikou úctu – a je to tak dodnes, komunistický režim se k nim zachoval neuvěřitelně, zbavil je úplně všeho. Majetku, svobody, víry,“ kroutí hlavou Daniel Švec.

Daniel Švec pořádá přednášky pro základní a střední školy, kde mladými lidem vštěpuje, že máme být na co a koho hrdi. Připravuje historické rekonstrukce, v rámci kterých s pomocí dobových materiálů a předmětů navozuje prostředí určité doby. Je členem Czech Spitfire Clubu, na který můžete narazit třeba na leteckých dnech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.