Naděje v podobě kmenových buněk

Jsou v podstatě hvězdami masmédií, mluví se o nich po celém světě. Upínají k nim zrak nejen nemocní, ale i zdraví lidé. Kmenové buňky.

Vkládáme do nich naději, že s jejich pomocí půjde vyléčit řada dosud nevyléčitelných onemocnění. S léčbou kmenových buněk se před patnácti lety v rámci praxe setkal také prof. Jaroslav Michálek.

Dnes má velké zkušenosti v oblasti ortopedie a výborné výsledky při léčbě artrózy. Je také prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii.

„Artróza postihuje vysoké procento lidí nad padesát let. Bohužel ti o ní dlouho nevědí – do doby, než začne bolet. Léčba kmenovými buňkami pro ně znamená obrovskou úlevu. Už jen spánek bez bolesti je výhrou. Měli jsme i čtyři a devadesátiletého pacienta,“ říká.

Lékaři nejprve šetrně odsají tukovou tkáň (především z oblasti břicha nebo hýždí). Následně v laboratoři izolují kmenové buňky a ty pak s aktivovanou krevní plazmou aplikují do požadované oblasti. „Pacienti se nemusejí bát, zákrok nebolí a zabere jen jedno dopoledne,“ doplňuje.

Lékaři jsou schopni léčit kmenovými buňkami i čtyři klouby najednou. První účinky cítí pacient už za týden, zlepšení svého stavu pak pozná do tří měsíců. Účinnost je velmi vysoká. Pohybuje se kolem 80 – 90 %. K léčbě kmenovými buňkami s velikou nadějí vzhlížejí nejen pacienti s bolestmi kloubů, ale také lidé s neurologickými problémy, cukrovkou nebo popáleninami kůže.

autor: voj
Spustit audio