Nebezpečné nemoci nehledejme jen v exotice, rizikový je i Balkán, říká epidemiolog Rastislav Maďar
Podzim se tradičně pojí s vyšší nemocností. Covid se už začlenil mezi klasické sezonní respirační nákazy. „Nemůžeme ho ale ignorovat,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar v pořadu Alex a host.
„U covidu nesmíme podcenit rizikové skupiny občanů. Očkovat by se měly i na chřipku. Teď už je vakcína proti čtyřem antigenním typům. Proočkovaný by měl být i zdravotnický personál,“ nabádá epidemiolog. „Vakcíny proti covidu i chřipce mají za hlavní úkol snížit počet vážně nemocných, hospitalizací a úmrtí. Jen na chřipku ročně zemře přes dva tisíce lidí.“
Virus covidu neustále mutuje. „On nechce usmrtit svého hostitele, protože jinak by byl sám. Takže není tak nebezpečný, ale o to je infekčnější.“
Očkovat lze najednou proti covidu i chřipce. „Pokud to tak ale někdo nechce nebo to nejde ze zdravotního důvodu, tak první by měl být covid, který nastupuje v září. Chřipka chodí později, takže stačí naočkovat na začátku října,“ doporučuje Rastislav Maďar.
Nakažených černým kašlem stoupá
Na vzestupu je poslední dobou černý kašel. Česká republika má mezi evropskými zeměmi v počtu nakažených dokonce prvenství. „V roce 1989 bylo zaznamenáno pět případů, v roce 2024 jsme už na 30 tisících nakažených a toto číslo ještě poroste.“
Podle Rastislava Maďara je faktorů víc. „Očkování pro děti je povinné a hrazené. Když já byl dítě, tedy před těmi zhruba 50 lety, byla vakcína, která sice držela déle, ale měla víc vedlejších účinků. Teď se používá bezbuněčná celulární vakcína, která ale funguje kratší období. Dá se reagovat tak, že se zvýší počet dávek hrazených pojišťovnou.“ Člověk by se měl proti černému kašli očkovat každých deset let.
Štípnutí od komára
V roce 2023 se podle statistik v Evropě vyskytlo 128 případů, kdy se člověk nakazil na západonilskou horečkou neboli horečkou dengue. „V České republice jsem ještě v klidu, to riziko je tu zatím extrémně nízké. Nejvíc ohrožení jsou obyvatelé jižní Moravy, kde podle testů má hodně lidí protilátky, to znamená, že se s virem už setkali. Před pár lety na to na Břeclavsku zemřela žena, přestože v žádné exotické zemi nebyla.“
Nebezpečné nemoci ale nemusíme hledat jen v exotice. „S nebezpečnými viry zejména od komárů se můžeme setkat i v Chorvatsku, Kosovu, Albánii, jižním Balkánu nebo ve Španělsku. Třeba s horečkou papatači nebo krvácivou horečkou, kdy krvácíte z nosu i z úst. Hodně nakažených zemře. Není to časté, ale riziko tu je. Očkujte se a používejte repelenty. Když je člověk dobře informovaný a disciplinovaný, tak nemusí mít zdravotní problém nikde.“
Proč není vhodné brzké zářijové očkování proti covidu u starší generace? Jak je to s očkováním u těhotných žen? Co řekl o kontaminaci záplavové vody? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.