Nečíz protéká centrem i dějinami Litovle
Nečíz protéká centrem i dějinami Litovle
Litovli se říká Hanácké Benátky. Město se rozkládá na takzvané vnitrozemské deltě a v jeho centru stojí farní kostel svatého Marka.
Jedno z ramen řeky Moravy protéká v upraveném korytu přímo středem historické zástavby pod radnicí. Litovelští s nadsázkou říkají, že jejich radniční věž je nejvyšší vězí na Moravě (myšleno tedy přímo nad tokem řeky).
Na náměstí Přemysla Otakara je možné přistoupit k hladině Nečízu po schodišti ze dvou stran. Dále voda teče skryta pod dlažbou a za náměstím opět vytéká a míří k lužním lesům Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.
Nečíz v minulosti pomáhal k obraně města, jednou z prvních městských staveb byl jím poháněný mlýn. Při švédských válkách se místní skrývali pod zaklenutím koryta, které dobyvatelé následně vyhodili do povětří. Sloužil také k odvádění nečistot z města. To nám prozradil Radovan Urválek z Muzejní společnosti Litovelska.
Nečíz protéká centrem i dějinami Litovle
Více se dozvíte z dalšího dílu cyklu Němí svědci historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.