Nejčtenější český autor Vlastimil Vondruška

Historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška je naším nejčtenějším a nejoblíbenějším autorem. Rodák z Kladna oslaví v květnu příštího roku 60. narozeniny.

Po gymnáziu vystudoval historii etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po studiích působil v Československé akademii věd, v Národním muzeu v Praze a od roku 1990 se věnoval podnikání, publicistice a literatuře, v posledních letech už výhradně jen spisovatelské činnosti.

Kromě literatury patřilo mezi jeho zájmy horolezectví, aktivně ho provozoval více než 20 let. Už od mládí se věnoval psaní pro populární i odborné časopisy, publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o historii, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé společně se svou manželkou Alenou, rovněž historičkou a spisovatelkou).

Největší popularitu mu ale přinesly historické romány a historické detektivní příběhy pro dospělé i několik knížek pro děti. Největší úspěch sklidila čtyřdílná Přemyslovská epopej, čtenáři také netrpělivě očekávají další pokračování série detektivních knih z doby vlády Přemysla Otakara II., letos vyšel i první díl sedmidílné Husitské epopeje.

autor: av
Spustit audio