Nejlepší jeřábníci dokážou zavřít těžkým nákladem krabičku od sirek

Na jeřáb se dostal náhodou. Do Ferony přišel jako vystudovaný slaboproudař. Než se dostal ke své profesi, musel projít kolečkem jednotlivých stanovišť na provozu. A tak usedl i do jeřábu.

„Shora je na halu krásný pohled. Každý den jsem do kabiny šplhal po žebříku. Třemi páčkami jsem se pak učil řídit ten kolos,“ vzpomíná Jiří Juráň: „Ale mezi nejlepší jsem rozhodně nepatřil, krabičku sirek jsem několikatunovým nákladem nezavřel. Rozmáčkl jsem ji společně s policí, na které stála.“

"Mám rád humor ve všech podobách, od inteligentního, přes lidový až k nechtěnému," říká psycholog a básník Jiří Juráň. Baví ho Slam Poetry, o které nám více řekne v rozhovoru s Ditou Vojnarovou.

  • "Mám rád humor ve všech podobách, od inteligentního, přes lidový až k nechtěnému," říká psycholog a básník Jiří Juráň. Baví ho Slam Poetry, o které nám více řekne v rozhovoru s Ditou
    Vojnarovou.
    " style="">
    "Mám rád humor ve všech podobách, od inteligentního, přes lidový až k nechtěnému," říká psycholog a básník Jiří Juráň. Baví ho Slam Poetry, o které nám více řekne v rozhovoru s Ditou
    Vojnarovou.
    " style="">
    "Mám rád humor ve všech podobách, od inteligentního, přes lidový až k nechtěnému," říká psycholog a básník Jiří Juráň. Baví ho Slam Poetry, o které nám více řekne v rozhovoru s Ditou
    Vojnarovou.
0:00
/
0:00

Prošel si klikatou cestu, než se našel v alternativních psychoterapeutických metodách. Pochází z Velké Bystřice. Na dětství vzpomíná jako na dobu, kdy buď četl knihy (přímo je hltal) nebo běhal po lese a pozoroval a poznával ptáky. Strýc ho v deseti letech přivedl k divadlu.

„Poprvé jsem s dalšími dětmi pobíhal po jevišti ve Fidlovačce. Dotáhl jsem to postupně až k hlavní roli. Bavilo mě to a líbil se mi potlesk,“ vzpomíná. Dnes už na divadlo nemá čas, věnuje se jiným věcem.¨

Jiří Juráň

Otevřel si Poradnu pro emoční svobodu a zdraví Meandr, absolvoval řadu zajímavých kurzů (Pomoz sám sobě, Stres a jeho projevy v těle nebo Šance pro zdravý život bez léků), přednáší. Miluje humor ve všech jeho podobách, rád ho používá i při svých terapiích.

Jiří Juráň se baví tím, že píše básničky. Zúčastňuje se soutěží ve Slam Poetry, Noci básníků nebo různých básnických exhibicí.

autor: voj

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.