Někdy si připadám jako tlumočník z češtiny do češtiny, říká vztahová poradkyně Jana Řehulková

14. listopad 2022

Ve vztazích je to jako na houpačce, jednou jsme nahoře, podruhé dole. Euforii střídají okamžiky, kdy cítíme, že něco není v pořádku, obtížně s partnerem komunikujeme, nemůžeme se na ničem shodnout. Místo rozchodu můžeme oslovit odborníka.

„Když lidé více žijí vedle sebe než spolu, není to dlouhodobě udržitelné,“ konstatuje Jana Řehulková. A doporučuje vyhledat odborníka, který páru pomůže zvládnout těžké období a vrátit do vztahu blízkost, intimitu a společně sdílení. „Snažím se při setkáních mluvit o problémech tak, aby dolehly k uchu dotyčného,“ vysvětluje.

„Nevěra je jenom vrchol ledovce a nedojde k ní, když všechno funguje na sto procent,“ poznamenává olomoucká poradkyně. Je velký rozdíl v tom, jak lidé k nevěře přistupují, jak ji zvládají, jak pružné hranice tolerance mají. „Myslím si, že když už páry přijdou do poradny, oběma se hodně uleví,“ říká. Upozorňuje ale na to, že nedostanou přesný návod na to, jak celou situaci vyřešit.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.