Němí svědci historie: Stražisko

20. květen 2013

Obec Stražisko leží v úzkém údolí řeky Romže, kterým vede železniční trať a silnice z Prostějova do Konice.

Tvoří ji tři části – Stražisko, Maleny a Růžov. Nad řekou se prudce vypíná kopec, na němž stával středověký hrad. První písemná zpráva je z roku 1288, kdy se zmiňuje hrad Grumberg. Název znamená místo, kde opevněná stavba na vršku střežila cestu.

Na místě zbytků středověkého hradu byla v roce 1828 postavena opatem kláštera Hradisko Robertem Sanciem kaple, která byla později rozšiřována o předsíň a sakristii.

Dnes tu stojí dominanta obce kostel Andělů Strážných. Okolí kostela zdobí kapličky křížové cesty a jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské.

Po postavení železniční tratě si ve Stražisku začaly stavět rekreační vily významné osobnosti z Prostějova. Karla Vojáčková odkázala před smrtí vilu a pozemek prostějovským sirotkům a postiženým dětem. Roku 1907 byl objekt slavnostně otevřen a sloužil chudé školní mládeži z Prostějova.

Více se dozvíte v cyklu Němí svědci historie v pondělí 20. května.

autoři: Ján Kadlec , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.