O Pradědu a Pradědovi
Pradědovu galerii s vyobrazením starého Praděda najdete v Jiříkově. Knihu Fenomén Praděd napsal etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela, vyšla v roce 2023.
Expozice v jiříkovské galerii začíná na bývalé faře a pokračuje na velké ploše přilehlých pozemků. Řezbář Jiří Halouzka získal do své správy i místní kostel a vybavil ho kolotočem s anděly, kteří létají nad kněžištěm v několika výškách a také zvláštním lustrem. Kostel pomalu rekonstruuje.
V galerii vidíme spoustu velkých soch zvířat i roztodivných stvoření vyřezaných ze dřeva. Z jednoho kusu, jak podtýká autor.
Centrem je velký betlém. Jak Jiří Halouzka říká, k tomuto dílu ho inspiroval rozhovor s papežem Janem Pavlem II. v roce 1988. V současnosti začal zmíněný řezbář budovat třeba také expozici pekla.
Několikrát při prohlídce můžeme vidět postavu Praděda, ten největší měří přes deset metrů. Prohlédnout si můžeme také zdařilou repliku dřevěné výzdoby kamenné rozhledny, která stávala na vrcholu nejvyšší hory Moravy do konce 50. let minulého století.
Kniha Matěje Mately Fenomén Praděd představuje historii, přírodu, památky i pověsti spoejené s nejvyšší horou Jeseníků, kterou nyní zdobí vysílač s hotelem, restaurací a rozhlednou vidtelný ze široka daleka. Vidět je také v okolí Jiříkova a třeba i z Hané, z Drahanské vrchoviny a z dalších míst.
Máte-li chuť, vydejte se s námi na vycházku k Pradědu a k Pradědovi.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Podruhé neuspěly. České dráhy zůstanou v kauze pádu lanovky na Ještěd mezi obviněnými, rozhodl žalobce
-
‚Nespolupracovala a měnila výpovědi.‘ Proč soud poslal úřednici z NKÚ na 16 let za mříže?
-
Brzdění na ,pizzu‘, lyže a bobování. Horoměřické děti vyrážejí do hor, naučí se sportu i samostatnosti
-
‚Jsme stabilní, máme společný tým.‘ V Praze začal volební sněm ANO, pozici předsedy obhájí Babiš




