Oborou ve Skalici u České Lípy se prohánějí jeleni a daňci. Moc rádi se nemají
Mezi Novým Borem a Českou Lípou leží protáhlá obec Skalice u České Lípy. Chlubí se řadou přírodních i nemovitých kulturních památek a také železničními viadukty. Jednotlivé zajímavosti propojuje naučná stezka. A jedno ze zastavení láká k návštěvě obory s jeleny a daňky.
Nejmenší obora českolipského okresu se nachází na okraji Skalice v malebném údolí pod Českým kopcem, kterým protéká potok Sporka. Obora, kterou založil bývalý profesionální hasič Jaroslav Tatarkovič, má zhruba deset hektarů a uznána byla v roce 2002.
Už na přelomu 80. a 90. let choval Jaroslav Tatarkovič na území dnešní obory černou zvěř. Jeho chov ale nebyl uznán za oboru a navíc v roce 1996 vandalové natolik poničili oplocení, že zhruba 40 divočáků uteklo do volné přírody. Chov černé zvěře byl fyzicky i finančně náročný, a tak se další využití údolí posunulo k chovu jelenů a daňků.
Jelení zvěř byla do obory dovezená z Krušných hor a ze Šumavy, dančí má původ v oborách Veltrusy a Volský Žlab. Na pohled vypadá kombinace dančí a jelení zvěře nádherně, o něco horší je to s jejich vzájemnými vztahy. Majestátný jelen je pánem lesa a tedy i obory. O poznání menší daněk evropský je ovšem dost temperamentní a nezřídka se během roku pouští do soubojů s jelenem, i když jde o předem prohraný zápas. Samozřejmě se proti sobě staví i sami daňci a jejich souboje někdy končí fatálně.
Krmit se musí každý den
Jaroslav Tatarkovič zvěř celoročně přikrmuje, a tak je v dobré kondici i přes zimu. Cílem obory je nejen chov, ale i výzkum výživy a také propagace estetického cítění a vztahu k přírodě. Ten zde získávají především děti, které chodí do obory na exkurze.
Přijít ale může každý, kdo má zájem pokochat se krásou přírody a třeba si také poslechnout zajímavé povídání pana Tatarkoviče. Je ale lepší se předem objednat, protože práce s oborou je spousta. Denně se musí dvakrát obejít a zkontrolovat stav oplocení z kulatiny. Vandalství se i tady čas od času projeví, dokonce zde mají i zkušenost s pytláky.
Denně, bez ohledu na počasí či zdraví chovatele, musí zvěř dostat krmení. Ať je horko nebo mráz, ať jsou i jiné zájmy, zvěř nemůže zůstat hladovět. Seno, jadrné, dužnaté a další krmivo vyjde ročně na 270 000 korun.
Obory si váží obě sousední města, a tak alespoň část peněz na krmení, letos to je dohromady 70 000 korun, dostala obora od Nového Boru a České Lípy. Do obory rádi míří fotografové ale i myslivci, především v době říje, která nabízí nádherné zážitky pro oko i uchu. Obora ve Skalici u České Lípy stojí za návštěvu v každé roční době.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajina je s Evropou energeticky propojena. Pokud ji Slovensko odřízne, pomůžou jiní, vysvětluje odborník
-
‚Je to závod.‘ Ukrajina sází na to, že jí volný trh s výrobou zbraní a dronů získá výhodu nad Ruskem
-
Češi letos utráceli víc, ale přemýšleli, míní Prouza. Podle expertky rostou čínské e-shopy i second handy
-
Elektromobilům z koncernu Volkswagen unikla data. Na internetu byly dostupné údaje, kudy a kam jezdí