Obrovský respekt k přírodě má nejslavnější český mořeplavec Richard Konkolski
Kdyby spojil všechny své cesty dohromady, obeplul by zeměkouli desetkrát po rovníku. „Zažil jsem toho hodně, však taky mám na těle spoustu šrámů, ale nikdy bych neřekl, že jsem moře a oceány pokořil,“ říká držitel mnoha světových rekordů.
Na začátku července letošního roku oslavil Richard Konkolski osmdesátku. V plné síle a při chuti dále zpracovávat svůj ohromný archiv lodních deníků, poznámek, filmů a fotografií. Rád by vydal ještě deset knížek.
Mimochodem na moře vyplouvá stále, ale už ne okolo světa na legendárních plachetnicích Niké, ale se svými přáteli v Chorvatsku. „Jsem plavčík, do ničeho se jim nemíchám,“ směje se s tím, že podlahu ale drhnout nemusí.
Tam, kde postavíte dům a zasadíte strom, jste doma.
Richard Konkolski
„Tam, kde postavíte dům a zasadíte strom, jste doma,“ je přesvědčený vítěz mnoha námořních závodů Richard Konkolski, který se po více než třiceti letech prožitých v emigraci ve Spojených státech vrátil do Dolní Lutyně na Karvinsku, obce, ze které pochází jeho předkové.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Větrník najdete i na webu Českého rozhlasu Olomouc nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Konkolski jako první obyvatel suchozemského státu obeplul sám na jachtě svět
Legendární bohumínský jachtař Richard Konkolski, který 6. července oslaví osmdesátiny, přitom na vlastní oči viděl moře poprvé až ve 24 letech.
-
Mořský vlk s přezdívkou Superkamikadze. Richard Konkolski, kapitán královny našich plachetnic Niké
Jestli byli pro spoustu kluků synonymem dobrodružství naši cestovatelé, kosmonaut nebo horolezci či mořeplavci, pak do tohoto seznamu bezpochyby patří Richard Konkolski.
-
Richard Konkolski. Jak se slavnému mořeplavci daří v době covidové?
Náš nejslavnější mořeplavec Richard Konkolski žije a tvoří v Dolní Lutyni, kde se usídlil po svém návratu z amerického Newportu v roce 2016.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.