Od malované vařečky po digitální hru. Jak se měnilo dětství v 19. a 20. století?

22. leden 2023

Jak se vyvíjela péče o novorozence, jak se formovalo školství, odkdy mají děti svůj pokojíček, do čeho se dříve oblékaly a s čím si hrály? 

Dětský svět aneb dítětem v 19. a 20. století. Tak se jmenuje výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, která je ale v těchto dnech z havarijních důvodů uzavřena. Než zjistíme, zda ji znovu otevřou, nahlédneme do ní v naší reportáži.

Kde dříve matky přiváděly děti na svět? Jak vědci vymysleli inkubátor? Kdy byly otevřeny první jesle a jak se měnily učebnice? I to se dozvíte v pořadu Přímo z místa.

K výstavě vyšel také tištěný průvodce, který nabízí spoustu fotografií i podrobných textů. I takhle se můžete přenést do světa dětství posledních dvou set let. K dostání je na pokladně Vlastivědného muzea v Olomouci.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.