Velkolepé ohňostroje minulosti představila výstava i replika barokní podívané
Ohňová dramata, tak se jmenovala výstava v Muzeu umění Olomouc, která představila podívané minulých staletí.
Už sedm let se zabývá raně novověkými slavnostmi a čtyři roky ohňostroji. Letos proto uspořádal v Arcidiecézním muzeu v Olomouci, jehož je vedoucím, Miroslav Kindl výstavu věnovanou ohňostrojům.
V minulosti byly často velkolepé ohňostroje inscenovány jako divadlo a sloužily propagandě. Námět si volili zadavatelé. Na těchto podívaných se podíleli vynálezci, umělci a vojáci. Do vzduchu létaly i čtvrttunové koule.
Na výstavě jsme mohli na grafikách i olejomalbách vidět rozsáhlé návrhy se stavbami, které tvořily dočasnou architekturu, třeba hrad, který byl během produkce zničen. Muzeum umění uspořádalo i ohňostroj, který byl podobný těm, jaké byly k vidění v baroku.
V pořadu zazní i hudba složená přímo pro ohňostroj od Georga Friedricha Händela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.