Olga Studničková Šípková: Na začátku všech mých problémů byl špatně zvolený sport
Olga Studničková Šípková dosáhla ve sportovním aerobiku vrcholu. Slavila mnoho medailových úspěchů. Dřina, odříkání a tlak okolí ale zacvičily i s ní. Přišly deprese a prodělala i cévní mozkovou příhodu.
S vrcholovým sportem skončila dobrovolně, ale stále cvičila, točila videokazety, budovala fitness studia, která nesla její jméno, vedla lekce aerobiku. Cvičení jí dělá radost dodnes a považuje ho za nejzdravější závislost. „Dnes lektoruju také jógu, dává mě do rovnováhy oproti dynamickému pohybu.“
Poslušná holčička
Za tím, že se stala mistryní světa, stojí příběh, kdy si potřebovala dokázat, že za něco stojí. „Od 11 let jsem byla podceňovaná a šikanovaná v moderní gymnastice. Na tu jsem nebyla nikdy dost štíhlá, ohebná ani krásná. Když jsem pak ve 23 letech objevila aerobik, začala jsem s ním s čistou radostí a za pět let jsem stála na stupínku nejvyšším. Naplnila jsem si tu prázdnou nádobu jistého obdivu k mé osobě,“ svěřuje se Olga Studničková Šípková, která v té době už měla i děti.
Sportovní aerobik milovala. „Nelítaly tam žádné sportovní nástroje a šla z toho krásná energie. Našla jsem se v tom. Ale když jsem se stala známou, tak ten tlak byl vlastně ještě větší. To mě zlomilo.“
Volba sportu
Pro spoustu žen se stala vzorem a masivně se na ni obracely. „Ale já na to neměla patent, jsem vystudovaná učitelka. Cítila jsem obrovskou zodpovědnost, že bych pro tyto ženy měla zůstat vzorem, že i s dětma můžete jít za svým snem. A ve 40 jsem vyhořela. Ten tlak byl obrovský a vytvářela jsem si ho sama na sebe. Chtěla jsem zvládnout úplně všechno. Velký vliv měla ta poslušná holčička, kterou jsem si táhla z dětství.“
Ačkoli na dětství vzpomíná ráda, výběr moderní gymnastiky rodiči se jí zřejmě stal osudným. „Rodiče byli gymnasti, tak holčička přece bude dělat taky gymnastiku. Chtěla jsem být ta krásná štíhlá gymnastka. Maminka ze mě chtěla mít tu labuť, tu tanečnici. A já jako poslušná holčička jsem v tom chtěla být nejlepší, ale nedařilo se mi. Tak vlastně špatně zvolený sport byl asi opravdu na začátku všech mých problémů.“
Projekt Dovychovat
Olga Studničková Šípková ušla dlouhou cestu, dnes se opět raduje a pomáhá druhým. Pracuje jako koučka v projektu Dovychovat, který vede její manžel. „Je to projekt, který zakládal můj manžel s parťákem Slávou Černým. Teď už je nás třicet. Obrací se na nás zejména ženy, co mají dělat, když s nimi dítě nemluví a podobně. Ale není to o dítěti, to my jsme zodpovědní za to, jak své děti vítáme, když přicházejí domů, jak je přijímáme. A když to nezměníme, nezmění se ani jejich chování.“
Je také spoluautorkou publikace Kniha pro ženy – jak být spokojena sama se sebou a mít vetší radost ze života. „Je to velká mozaika a každá částečka má velký význam. Mými klientkami jsou hodně ženy, kterým nedává život smysl. Mají nízké sebevědomí, musejí přece všechno zvládnout. Chtějí, aby si jich někdo všiml, chtějí cítit svoji hodnotu, protože se svoji hodnotu naučili už v dětství cítit ve výkonu. Také si stigma poslušné holčičky asi potáhnu ještě dlouho a chci tím hlavně říct, jak nás dětství nesmírně ovlivní.“
Je výhoda spolupracovat v této oblasti s manželem? Neotevírají ji sezení s klientkami staré rány? V 52 letech prodělala mrtvici. Jaké si z toho vzala ponaučení? Účastnila se také StarDance, jak s ní zacvičilo, když vypadla? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.