Olomoucké Vlastivědné muzeum získalo darem pětadvacet neznámých prací Karla Svoliského
Olomoucké Vlastivědné muzeum otevřelo výstavu malíře, grafika, ilustrátora a rodáka ze Svatého Kopečka Karla Svolinského. Expozice s názvem Víc než orloj zahrnuje i 25 neznámých prací výtvarníka, které muzeum věnoval manželský pár z Německa.
„Sám to často zmiňoval, že už se mu to nelíbí, jak ho pořád všichni zařazují, že je kytičkář a folklorista. Věnoval se i scénografii, zajímalo ho divadelní prostředí. To se snaží naše výstava změnit a ukázat,“ říká kurátorka Andrea Jakubcová.
Otázkou podle kurátorky bylo, jakým způsobem skloubit do expozice díla z vlastních sbírek a nově získané exponáty od německých dárců - manželů z Baden Baden.
„Vyřešili jsme to způsobem tím, že jsme jednotlivá díla z našich sbírek zarámovali do oranžových rámů, aby to bylo na první pohled patrné,“ popisuje kurátorka.
Podle Jakubcové je vidět, jaký byl Svolinský bravurní kreslíř. Karel Svolinský se vryl nejen Olomoučanům do paměti především jako autor renovovaného orloje v duchu socialistického realismu. Andrea Jakubcová ale tvrdí, že původní návrhy na mozaikovou výzdobu vypadaly jinak. „Na počátku to myslel spíš jako ukázku hanácké krajiny a hanáckých lidí. I on sám potom nebyl spokojený s tím, jak to podoba potom dopadla,“ přibližuje Jakubcová.
Je ale diskutabilní, jestli byl prorežimní autor. „Podepsali takzvanou anichartu, přesto ale, v té době, kdy se upálil Jan Palach, tak zadávali svým studentům třeba téma oheň. Ta touha tvorby byla tak silná, že pracoval a zakázky přijímal, i když třeba s nimi nebyl vnitřně spřízněný,“ uzavírá kurátorka.
Donátor z Německa, který si právě prohlíží expozici a který chtěl zůstat v anonymitě, je nadšený, jak dar pětadvaceti grafik, známek či bankovek zapadají do sbírky vlastivědného muzea.
Jeho rodinný přítel z Čech sbíral od padesátých do sedmdesátých let minulého století Svolinského díla. Zároveň ho podporoval, aby mohl Svolinský vycestovat například do západní Evropy, Mexika a Spojených států. Soukromá sbírka v Německu tak obsahovala zhruba šedesát děl. Manželé z Baden Badenu, velcí ctitelé Svolinského, pak získali tato díla v pozůstalosti. Loni v létě ale uznali, že depozita nejsou vhodná pro tato umělecká díla a přes České centrum v Mnichově získali kontakt na olomoucké vlastivědné muzeum.
Německého dárce vzácných uměleckých děl provází druhý kurátor výstavy Jiří Černý. Ten slibuje, že alespoň drobným poděkováním bude prohlídka míst, kde Svolinský žil a tvořil.
V expozici Karla Svolinského návštěvníci najdou také jeho textilní práce nebo dřevořezbu, která odkazuje na to, že se Svolinský v řezbářském ateliéru vyučil. Výstava Děl Karla Svolinského, rodáka ze Svatého Kopečka u Olomouce, je ve vlastivědném muzeu v Olomouci k vidění do 28. července.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Tenisová kauza pokračuje. Dotační úřad posílá na svaz další kontrolu, první skončila sankcí 30 milionů
-
Policie požádala Sněmovnu o vydání Okamury kvůli jeho billboardové kampani
-
ONLINE: Intenzivní ofenziva Ukrajinců u Kursku by mohla znamenat novou fázi operací, tvrdí analytici
-
Nevidomá Alena: Setkala jsem se i s poznámkou, že mám dceru kvůli své sobeckosti