Olomoucké zastupitelstvo dalo zelenou možnému sloučení divadla a filharmonie

6. červen 2023 09:12

Olomoucké zastupitelstvo v pondělí po dlouhé diskusi schválilo návrh radních, který otevřel cestu k případnému sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie. Radnice si ale nejprve nechá zpracovat analýzu k tomuto záměru a podle ní navrhne další postup.

Město si od případného sloučení obou kulturních institucí zaměstnávajících 550 lidí slibuje stabilizaci jejich finanční situace i zhruba sedmimilionovou roční úsporu. Se záměrem ale nesouhlasí opozice ani umělci, jejichž zástupci v pondělí přišli na zastupitelstvo přednést své argumenty.

Čtěte také

Podle vedení radnice se sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie zvažuje od roku 2025, jde však stále o koncepci. Radní v souvislosti s transformací zdůrazňují, že chtějí zachovat obě značky kulturních institucí.

Primátorův náměstek Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti) v pondělí úvahy o sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie zdůvodnil tím, že obě příspěvkové organizace žijí ve značné nejistotě, která se vyznačuje každoročním bojem o podobu jejich rozpočtu. Tichák připomněl, že letos byla kvůli úsporám zrušena Dvořákova Olomouc. Pokud chystaná analýza nevyzní ve prospěch zamýšleného sloučení kulturních institucí, tak radní svůj záměr podle Ticháka přehodnotí.

Proti záměru města sloučit Moravské divadlo s Moravskou filharmonií se otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Podle ředitelů divadla i filharmonie se současná situace odráží již nyní na atmosféře v obou institucích, problémy pociťují například při obsazování míst.

Podle opozice by se město místo zbrklého a nepřipraveného sloučení obou institucí mělo spíše pokusit získat nové zdroje financování divadla a filharmonie například od Olomouckého kraje či ministerstva kultury. Krajský radní (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj) a olomoucký zastupitel (ProOlomouc a Piráti) Jan Žůrek v pondělí zastupitelům řekl, že hejtmanství je připraveno jednat s radnicí o různých variantách finanční pomoci, avšak i krajský rozpočet má své limity.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Zdroj: ČTK

Spustit audio

Související