Olomoucký chrám svatého Mořice prochází náročnou rekonstrukcí, opraví i slavné Englerovy varhany

16. prosinec 2018

Kostel svatého Mořice v centru Olomouce je v poslední době mohutnější než obvykle. Obalilo ho lešení a vysoké železné konstrukce. Dělníci a restaurátoři se totiž před časem pustili do rozsáhlé rekonstrukce chrámu. Největší za posledních sto let. V jedné z věží díky ní vznikne muzeum varhanářství. Nový zvuk dostane také jeden z největších hudebních nástrojů v Evropě - slavné Englerovy varhany.

Farář František Hanáček se po ranní mši rychle převléká ze sutany do pracovního oblečení a jde se podívat k lešení. „Práce jak na kostele,“ lakonicky konstatuje a dodává, že s opravami už nemohli vyčkávat.

„Některé kamenné prvky jsou porušené,“ rychle přemítá a porovnává rozsah rekonstrukce farář Hanáček. Největší starosti dělají zranění kameniva jižní věže po požáru z roku 1709, které naši předci pořádně neošetřili.

Nástroj čeká kompletní rekonstrukce za 35 milionů.

Na světoznámé varhany tu ještě stále zkouší Karel Martínek. Už ale čeká na vítěze výběrového řízení, který dostane zakázku evropských rozměrů. Není vyloučené, že jím nakonec bude některá zahraniční firma.

03191263.jpeg

Na jedné z věží je i oblíbená vyhlídka. Tu podle národního památkového ústavu dělníci upraví tak, aby se zabránilo dalším sebevraždám. Život skokem z věže tu totiž v nedávné minulosti ukončilo několik lidí. Při rekonstrukci hlavní věže stavebníci zahladí i škody po wehrmachtu, který tu v roce 1942 rekvíroval zvon. Při jeho nechtěném pádu poboural schodiště a několik pater. Vzniknout by tu mělo muzeum varhanářství a expozice o chrámu sv. Mořice. Práce mají stavebníci, restauratéři i varhanáři ukončit v roce 2021.

autor: bam
Spustit audio