Ondřej Neff: Obavy z umělé inteligence a všeho nového nesu se značnou nelibostí
Novinář a spisovatel vydal letos svoji další knihu sci-fi s názvem Ostrov nesmrtelných a už pracuje na další. Při psaní mu pomáhají dvě tak trochu jiné asistentky.
Ondřej Neff je známý i jako milovník psů, a proto mu ani teď doma psí společníci nechybí. Tedy konkrétně společnice. „Mám dva anglické ohaře, plemeno pointer. Jsou to holčičky, jmenují se Gary a Nora a jsou strašně hodný.“ Starší fenka má problémy s páteří, a tak ji spisovatel musí do pracovny nosit do schodů. „Ona totiž píše se mnou. Ráno s nimi jdu na procházku a oznámím jim, že budu psát knihu a ona už se hrne ke schodům.Všecko ale dělají spolu, takže jedna je na kanapi a druhá má pelíšek. A vždycky se střídají, protože vědí, že ta druhá to má lepší,“ usmívá se spisovatel.
Po Ostrovu nesmrtelných přijde Bejby
Aktuálně pracuje na nové knize, která se bude jmenovat Bejby. „Už jsem v takový třetině, možná polovině, což má jednu nepříjemnou vizi. Já totiž knížku nejdřív musím napsat, a pak ji celou přepíšu. To je naprosto šílená a úplně nesmyslná metoda, kterou nikomu nedoporučuju.“
V nejbližší době ho čeká také napsání povídky na poněkud zvláštní téma. „Na našem shromáždění scifistů přišel kamarád s tím, že bude dávat dohromady sborník na téma pivo. No, já ho teda moc nepiju, i když mně chutná, ale nechci mít pupek, tak se mu vyhýbám. A teď budu muset napsat povídku o pivu, ale povídky píšu rád.“ Napsat povídku je pro něj výzva, napsat několikasetstránkový rukopis přirovnává k maratonu. „Napsat román, to je opravdu maraton. To nejde jen vystartovat, to se musí pořád běžet. Jako Forrest Gump, pořád a pořád běžet.“
Roboti a umělá inteligence
Nová sci-fi kniha samozřejmě nebude ve stylu fantasy, ty sám ani nečte. K jeho oblíbeným tématům patří hlavně roboti a robotika. „Byl jsem nadšený, když jsem potkal v Praze na jednom Comic-Conu opravdového robota. Vypadal jako pes, také se tak choval, ale dělá i pro hasiče nebo armádu, takže má spoustu využití a obrovskou budoucnost.“
Umělá inteligence a robotika jsou teď ve společnosti velmi populárními tématy. Dokáže si Ondřej Neff představit, kde všude by nás mohly nahradit a nemá z toho trochu obavy? „Ne, vůbec ne. Já naopak tyto obavy nesu se značnou nelibostí. Vždycky, když přijde něco zajímavého, inovativního a inspirativního, tak má každý hned nějaký obavy. To je prostě proto, aby dal najevo, jak je inteligentní, jak vidí dopředu a co všecko se může stát.“
Kromě knih píše pravidelně nejen na serveru Neviditelný pes, který založil v roce 1996 jako ryze první internetový deník, ale i pro další média. Žurnalistou se stal v 60. letech minulého století. „Ten svět je úplně jiný, že? Já jsem začínal v těch 60. letech, pak byla dvacet let pauza, protože byla normalizace. A když jsem se k žurnalistice vrátil, tak mi bylo 45 let a všichni mysleli, jak jsem zkušený novinář, ale já byl ucho. Takže kdybych měl hodnotit těch 30 let svobodné žurnalistiky, tak si myslím, že dnešní generace žurnalistů komentativního žánru jsou perfektní lidi, naprosto podle mě srovnatelný s novinářskou elitou za první republiky.“
Proč si Ondřej Neff myslí, že sám do téhle novinářské elity nepatří? Už v devadesátých letech si dovedl představit, jaký bude rozvoj internetu, proč ho ale nenapadlo, jaký vliv budou mít sociální média? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.