Operační robot není robotický vysavač. V Olomouci jeho výhod využívají gynekologové

21. červenec 2022

Robotické chirurgické systémy jako například olomoucký da Vinci Xi už sice chirurgům pomáhají nějaký čas, pořád ale mohou vyvolávat rozpaky pacientů. Olomoučtí gynekologové roboticky velmi zdatně operují, výhod systému umějí využít a školí navíc další a další odborníky. 

Jde sice v podstatě o laparoskopickou operaci, kdy se místo řezu skalpelem použije menšího vpichu laparoskopickými nástroji. Ony nástroje však nedrží přímo chirurg, jsou umístěny na ramenech robotického systému a ta zkušený operatér ovládá přes konzoli páčkami a pedály.

„Povědomí o roboticky asistované chirurgii se sice šíří, i tak si ale některé pacientky představovaly toho robota spíš jako třeba automatický vysavač, který pracuje zcela bez ovládání. Operační systém ovšem naopak vždy jen dělá to, co po něm chirurg chce,“ ubezpečuje profesor Radovan Pilka z Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Řada potíží pacientek, řada diagnóz a postižených orgánů proto může profitovat z výhod systému. Které typy zákroků to jsou a jak široké spektrum gynekologických problémů zajímalo nejen posluchačky, ale i muže, posluchače?

Poslechněte si kompletní rozhovor s gynekologem prof. MUDr. Radovanem Pilkou, který byl hostem pořadu Apatyka.

autor: Bořek Volný
Spustit audio