Park žádlovického zámku dlouho chátral. Přesto jde o klenot zahradní architektury
Osada Žádlovice je součástí nedalekého města Loštice v Olomouckém kraji. Kdysi ale šlo o samostatnou obec a dokonce sídlo panství. Jeho majitelé zde za staletí vybudovali nádherný zámek a kolem úchvatný anglický park.
Od 60. let minulého století sloužil zámek jako škola zemědělského odborného učiliště v Lošticích, a tak byl park přístupný jen zčásti. Dnes už se navštívit dá. I když není ve zcela bezvadném stavu, jedná se o nejrozsáhlejší, v několika směrech unikátní klenot tuzemské parkové architektury.
Žádlovice patří k nejstarším obcím v okolí. Už v roce 1078 věnoval údělný olomoucký kníže Ota Sličný novému klášteru Hradisko u Olomouce dvě popluží ve vsi Zadlowiczi. Jak je tedy zřejmé, dvě části obce byly církevním majetkem, třetí část Žádlovic tvořily dva svobodné grunty, které v roce 1546 připadly k bouzovskému panství.
Jeden z majitelů Bouzova, Jindřich Podstatský z Prusinovic, postavil na místě jednoho z nich tvrz. Dalším obyvatelem tvrze byl biskupský úředník Burian Drahanovský z Pěnčína, který se zde usadil v roce 1568, a zůstaly po něm zbytky kaple, kterou jako katolík nechal pro své poddané v protestantském kraji vybudovat. Dnes je kaple součástí kůlny ve dvoře někdejšího lesního úřadu a ukrývá zbytky sgrafitové výzdoby s náboženskými motivy.
Z botanické zahrady anglický park
Po třicetileté válce byla tvrz pustá, až se jejím majitelem stal příslušník starého českého rodu Albrecht Leopold Bukůvka z Bukůvky, který na jejím místě vystavěl v letech 1679 až 1705 barokní zámek. Přestavbu zámku zahájil v roce 1772 jeho další majitel, Jan Křtitel hrabě Mitrovský.
Bohatý šlechtic, výtečný hospodář a také milovník přírody založil u svého sídla botanickou zahradu a zámeckou knihovnu obohatil sbírkou přírodovědné literatury. Zahradu, zřízenou na hrázi rybníka, doplnil o skleník a postupně ji rozšiřoval. V souladu s tehdejší módou se pak původní zahradní kompozice kolem dvou zdejších rybníků začala měnit v rozsáhlý anglický park.
Téměř po celé 19. století patřilo žádlovické panství rodině Vorst-Gudenau Mirbach-Harff, jejíž příslušník Klement Arnošt Vorst-Gudenau byl významným hospodářským činitelem kraje a podílel se na založení mohelnického cukrovaru. Další rozvoj zámku i parku přišel v roce 1891, kdy se majitelem stal šlechtický rod Dubských z Třebomyslic, pocházející původně z jižních Čech.
Do zámku se nastěhoval diplomat Viktor Dubský, který byl významným rakouským diplomatem a velvyslancem v Madridu. Jeho syn Adolf byl velký milovník exotických dřevin a zámecký park mu vděčí za řadu krásných exemplářů. Kromě toho měl rád i lov a zušlechtil už existující oboru navazující na park, kde choval daňky a jeleny sika.
Vysoká utekla, exotické dřeviny zůstaly
Rodina Dubských byla výrazně proněmecká a podporovala nacistické organizace za druhé světové války, které se v řadách jednotek SS také zúčastnila. I proto její členové před květnem 1945 uprchli a zámek s parkem zůstaly osiřelé.
Nejprve se na místě vystřídalo několik organizací, později zde našlo útočiště zemědělské učiliště. Park bohužel z velké části zchátral. Jen dolní část využíval jezdecký oddíl, po kterém zůstalo půvabné přírodní závodiště.
Naštěstí se zachovaly některé vzrostlé exempláře exotických stromů a zbytky zahradní architektury. Obora byla po válce neudržovaná a jeleni sika a daňci se přes chatrné oplocení dostali do volné přírody. Zejména jeleni dnes obývají velkou část Moravy od Zábřeha po Blansko.
Zemědělské učiliště už na zámku nesídlí. Zámek je majetkem Olomouckého kraje a nyní se rozhoduje o jeho dalším využití. Snad mu nový majitel věnuje větší péči spolu se zdejším parkem, který se svými téměř 30 hektary rozlohy a vzácnými dřevinami patří k nejpozoruhodnějším na střední Moravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Koalice slibovala zpřísnit střet zájmů. Ruku pro to ve středu nezvedli lidovci ani poslanci ODS
-
Analytik: Evropa za jednacím stolem sedět nebude. O míru na Ukrajině budou rozhodovat Trump a Putin
-
Požární poplach jsme neslyšeli, popisují hosté hotelu, kde zemřelo 76 lidí. V Turecku už zadrželi devět osob
-
Trump slibuje vyslat astronauty na Mars. Za jeho prezidentství se to ale podle expertů nestihne