Parkinsonova nemoc trápí v Česku 50 tisíc lidí. V olomoucké fakultní nemocnici mírní její příznaky speciální metodou

Parkinsonova nemoc trápí v Česku 50 tisíc lidí. Ve FNOL mírní její příznaky speciální metodou
Problémy s chůzí a ztuhlými svaly, třes, potíže se spánkem, poruchy vnímání. To jsou některé příznaky Parkinsonovy nemoci, nevyléčitelného onemocnění, kterým trpí v Česku zhruba padesát tisíc lidí. Projev choroby se dají mírnit léky, ale taky stimulací mozku pomocí elektrických impulzů. Tuto metodu využívají lékaři několika nemocnic v Česku, jednou z nich je Fakultní nemocnice v Olomouci.
Na operačním sále neurochirurg pacientce za plného vědomí právě do mozku zavádí elektrody. Musí je zavést s maximální přesností. Elektrody v mozku se napojí na neurostimulátor umístěný pod kůží v oblasti hrudi, který pak bude do mozku vysílat elektrické impulzy.
„Jedná se o hlubokou mozkovou stimulací pro zmírnění příznaků Parkinsonovy chorobu. Je to nevyléčitelná choroba, ale tato operace výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů,“ objasňuje primář Neurochirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice David Krahulík
Je to nevyléčitelná choroba, ale tato operace výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů.
David Krahulík, primář Neurochirurgické kliniky olomoucké fakultní nemocnice
Během zákroku mají pacienti kolem hlavy umístěný speciální kovový rám. Tady v Olomouci ale pro zavádění elektrod využívají neuronavigační přístroj. Jde o pro pacienta komfortnější metodu, která zároveň zkracuje délku operace. „Toto je metoda, kterou provádíme pouze my. Je to metoda, kdy není nutné na tu hlavu fixovat žádný rám. Pacient může při operaci s hlavou pohnout. Operujeme zhruba mezi 12 až 15 za rok,“ dodává Krahulík.
Operaci podstupují pacienti s Parkinsonovou nemocí, kterým už nestačí farmakologická léčba. Vhodnost zákroku určuje neurolog. „Pomocí stimulace těch hlubokých mozkových struktur dokážeme zmírnit projevy Parkinsona nemoci. Tomu pacientovi významně snížit spotřebu léků a tím pádem jejich nežádoucí účinky a u pacienta prodloužit kvalitu jeho života v řádu let,“ pokračuje primář neurologické kliniky Pavel Otruba.
Nemoc nejčastěji postihuje lidi mezi 50. až 60. rokem
V současné době má v Česku Parkinsonovou chorobu zhruba padesát tisíc pacientů, nejčastěji postihuje lidi mezi 50. až 60. rokem. Stále častěji ale také mladší. Příčinou nemoci je postupné odumírání buněk, které produkují dopamin, látku zajišťující správný přenos signálů mezi nervovými buňkami. Projevuje se sníženou pohyblivostí a poruchy chůze, ztuhlostí svalů nebo třesem.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Po smrti papeže: František chtěl poslední odpočinek mimo zdi Vatikánu. Konkláve bude bez české účasti
-
ONLINE: Tělo papeže Františka uloží do rakve v pondělí večer. Na Svatopetrské náměstí míří věřící
-
Papež František upozorňoval na bídu a potřebu pomoci, míní Duka. Konkláve se nezúčastní
-
Evropská komise nemá čarovný proutek, kterým vrátí svobodu médiím na Slovensku, říká tamní novinářka