Páteční Noční linka: Naplnila vaše profese vaše talenty a touhy?

10. září 2021

Podle čeho jste v mládí vybírali své povolání? Svoji profesi? Věděli jste přesně, čím chcete být, pro co máte talent a šli jste za svým profesním snem? Nebo jste splnili přání rodičů, kteří o vašem povolání měli jasnou představu?  

Světoznámý skladatel, vášnivý milovník vlaků i chovatel holubů. To byl Antonín Dvořák. Tento týden, 8.září jsme si připomněli, že uplynulo 180 let od jeho narození.
Připomeňme alespoň některé ze známých děl Antonína Dvořáka: Slovanské tance, Rusalka nebo třeba Čert a Káča. A nebo slavná Devátá symfonie, známější spíš jako novosvětská, kterou napsal při svém pobytu v New Yorku, kde byl ředitelem tamější konzervatoře. Nový svět, ale skladba neobjevila jen ve Spojených státech. Jako symbol si ji sebou vzali také kosmonauti Apolla 11 při letu na Měsíc v roce 1969.

Všechna tato krásná díla ale nemusela vzniknout, kdyby se skladatel řídil přáním svého otce a stal se řezníkem. Z rodné Nelahozevsi se ale nakonec dostal až na koncertní síně v New Yorku.

A co Vy? také jste si kdysi v mládí prosadili profesi svých snů?

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?