Plotem v Domamyslicích se zabývá ministerstvo pro místní rozvoj

12. prosinec 2018

Až na ministerstvo pro místní rozvoj doputoval spor o údajně načerno postavený plot za rodinným domem v Domamyslicích, místní části Prostějova. Místní podnikatel si pletivem zahradil průchod kolem domu. Jenže podle některých sousedů zabral obecní pozemek a znemožnil lidem chodit kolem potoka. Stěžovatelům dal už dříve za pravdu Olomoucký kraj.

„Přesahuje minimálně o 2,2 metru hranici městského pozemku,“ takto letos v létě měřil Jiří Zakopal, člen osadního výboru v Domamyslicích, plot za domem místního podnikatele Jiřího Maráka. Podle některých obyvatel místní části Prostějova totiž plot stojí na městském pozemku, kde nemá co dělat. Jiří Marák v současnosti odmítá věc komentovat. Dříve se ale pro Český rozhlas vyjádřil, že v umístění plotu problém nevidí.

A podobně mluví i náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil z Hnutí Pévéčko. „Pan Marák si sem dal plot, aby mu lidi nechodili přes jeho pozemek,“ popisuje Pospíšil. Celou věc považuje za uměle vytvořenou kauzu. Jenže lidem, kteří si stěžovali na nečinnost prostějovského stavebního úřadu, dal za pravdu i Olomoucký kraj.

Olomoucký kraj dal za pravdu stěžovatelům

„Krajský úřad olomouckého kraje zjistil, že tuto stavbu stavební úřad neprověřil správně,“ uvedl mluvčí kraje Vladimír Lichnovský. Do celé věci se vložil také zástupce veřejného ochránce práv. V dopise, který Jiří Zakopal zveřejnil, uvádí, že pokud se oplocení dotýká veřejného prostoru i jen v jednom bodě, musí na něj být stavební povolení. To ale Jiří Marák nemá.

„Pan Marák se odvolal na ministerstvo pro místní rozvoj, které jako nejvyšší orgán v této věci, vydá závazné stanovisko,“ dodává Pospíšil. Podle mluvčího ministerstva Viléma Frčka úředníci podání převzali na začátku prosince a na jeho vyřízení mají zákonnou lhůtu 60 dní.

autor: tas
Spustit audio

Související