Pokud v naší branži vystoupíte z vlaku, ujede a už se nikdy neobjeví, říká houslový virtuóz Ivan Ženatý

Běžně odehrál sto koncertů ročně. Plány mu loni na konci února zkřížila koronavirová pandemie. Zatímco někteří jeho kolegové nečekanou situaci nesnášejí dobře, mají deprese a potýkají se s finančními problémy, pro Ivana Ženatého je to svého druhu radost.

„Poprvé v životě podnikám dlouhé procházky po lese, věnuju se knížkám a taky připravuju dvě nové nahrávky.“ Jednu z nich s klavírním virtuózem Igorem Ardaševem. „Máme pocit, že už jsme dorostli k tak velkému geniovi, jako byl Johannes Brahms, že bychom si mohli dovolit jeho dílo pojmout jako celek a natočit ho,“ vysvětluje Ivan Ženatý.

Zaměstnává ho také učení, studenty má v Praze, Drážďanech a New Yorku, ve spojení je s nimi samozřejmě online. Ivan Ženatý považuje ve svém oboru za velmi důležitý individuální přístup: „Kdo jste, jak mluvíte, o čem přemýšlíte, jak se vyjadřujete, jak zníte, jaký máte smysl pro formu, jaký máte tón.“ Svým žákům vždy zdůrazňuje: „Nehrajte mě, hrajte sebe.“

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.