Pokuty za starý kotel už padají, dá se jim ještě vyhnout? Poradili odborníci
Letos v září začal platit zákaz používání neekologických kotlů. Na jejich výměnu mohly domácnosti čerpat dotace. Kotlíkové dotace byly určeny nízkopříjmovým domácnostem, ostatní mohli čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.
A právě tématu kotlíkových dotací a pokut za používání starých kotlů se věnovala Dobrá rada Českého rozhlasu Olomouc.
Přišel nám napříkald tento posluchačský dotaz:
„V srpnu jsme zažádali na krajský úřad o Kotlíkovou dotaci. Jsem důchodkyně. Doložila jsem veškeré náležitosti. Je říjen – a stále se nic neděje, nemám o své žádosti žádné informace a teď se bojím zatopit ve starém kotli, abych nedostala pokutu. Co mám dělat? A musím teď doma mrznout?“
Dotaz v sobě zahrnuje dvě oblasti, na které jsme se podívali se dvěma hosty Dobré rady. Odpovídal a radil Martin Černocký, finanční manažer kotlíkových dotací Oddělení přípravy a realizace projektů Odboru strategického rozvoje olomouckého krajského úřadu a Tomáš Šrom, vedoucí Oddělení ochrany ovzduší a odpadového hospodářství Odboru životního prostředí a zemědělství olomouckého krajského úřadu.
Co tedy máte dělat, pokud čekáte na schválení kotlíkové dotace a zatím se nic neděje? Jak zjistit, v jakém stavu vaše žádost je? A můžete ještě topit ve starém kotli, nebo musíte doma mrznout kvůli pokutě 50 tisíc korun? A jak vlastně kontroly kotlů v domácnostech probíhají a kdo je může provádět?
Poslechněte si Dobrou radu Českého rozhlasu Olomouc.
Pořad Dobrá rada můžete ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc poslouchat a ptát se hostů nově každé úterý od 10:04.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.