Poštovní holubi jsou krásní a ušlechtilí, je přesvědčený chovatel Lubomír Kubáček

Na holubech generální mistr České republiky obdivuje lásku k domovu. Jsou známy případy, kdy se poštovní holubi vrátili domů i po několika letech.

Nejvíce chovatelů poštovních holubů je v Belgii, Holandsku a také v Polsku. „To je kolébka holubářství, věnují se mu celé rodiny,“ říká Lubomír Kubáček z Bělkovic-Lašťan, jeden z našich největších talentů tohoto sportu.

Chovatel poštovních holubů Lubomír Kubáček s rodinou

Nedávno uspěl v soutěži moravských chovatelů Katovický memoriál, pojmenované po neštěstí, které se stalo v roce 2006 v Polsku. Zřítila se tam střecha a zemřelo i několik českých chovatelů. Soutěže se letos účastnilo 28 tisíc holubů. „Dopadlo to výborně. Mí holubi obsadili první tři místa,“ hodnotí Lubomír Kubáček.

Poštovní holubi prý mají vždycky tendenci vrátit se domů. I po několika dnech, když někam nešťastně zaletí nebo jsou zahnáni dravcem. Jsou známy případy, kdy přiletí po dvou, třech letech. „Vždycky je poznám. Jednak vizuálně a pak podle rodových kroužků na noze,“ vysvětluje chovatel.

Holubníky Lubomíra Kubáčka v Bělkovicích-Lašťanech

Nejlepší holuby si Lubomír Kubáček nechává a buduje si svou rasu. „Jakožto chovatel mám největší šanci, že vychovám výborné holuby. Mám oproti ostatním náskok, mí ptáci už skvělé výkony podali,“ dodává Lubomír Kubáček.

autor: voj
Spustit audio