Předválečné kadeřnictví obsadilo někdejší školní chodbu v Drahanech na Prostějovsku
Drahany na Prostějovsku jsou místem, které bylo odpradávna centrem nejvyšších partií Drahanské vrchoviny. I proto zde byla postavena dokonce i měšťanská škola. Ta už dnes sice neslouží svému účelu, ale postupně v ní vzniká muzeum, které představuje stará řemesla a tradice zdejšího kraje.
Chodbu v prvním patře tak například obsadily exponáty z kadeřnictví a holičství, které shromáždily dvě generace holičské rodiny Kováříků z Prostějova.
Břetislav Kovářík provozoval živnost až do roku 2008. Vyučil se u svého otce, rovněž kadeřníka a holiče, jehož dílna pamatovala ještě časy starého Rakouska. Po roce 1948 nemusel jako mnozí z jeho kolegů násilně připojit svou živnost k družstvu, a tak dál stříhal, holil a pracoval na účesech s vybavením, které si pořídil v závěru třicátých let. Jeho dcera jej po skončení otcovy holičské praxe věnovala muzeu.
Díky tomu můžete v drahanském muzeu spatřit kompletní pánské holičství, které bylo vybaveno nejen pro stříhání vlasů, ale zejména pro holení. Jeho základem byla nezbytná ostrá břitva, ale také mýdla a napařovací ručníky.
Dětské oddělení je vybaveno typickou otáčivou židlí. Jak rád ukazuje kurátor výstavy Petr Moš, nejdůležitějším nástrojem dětského oddělení byl ruční zastřihovač vlasů – tzv. mašinka. Tou se stříhalo na tehdy moderního „ježka“ a v případě malých uličníků i na praktický „mech“.
Sušáky na vlasy připomínaly spíš mučicí nástroje
Nejvybavenější částí expozice je pochopitelně dámské kadeřnictví. Kromě mnoha propriet na úpravu vlasů – například kulem, které se nahřívaly ve speciálních píckách, si návštěvníci mohou prohlédnout třeba i unikátní chránič obličeje, který dámy používaly, aby se jim při úpravě účesů nedostal do očí lak na vlasy či parfém.
Ze staré oficíny pana Kováříka staršího se dokonce v expozici dochovalo původní umývadlo vlasů na „sloní noze“, doplněné o ruční splachovač šamponu se sprchou. Podobný byl vidět třeba v oblíbeném hrabalovském filmu Postřižiny.
Největším exponátem sbírky jsou pak dva sušáky vlasů, které mají rozvod horkého vzduchu řešen pomocí kovových chapadel. Dáma vložila hlavu po umytí pod chapadla a horký vzduch vlasy za pár okamžiků vysušil.
Muzeum v Drahanech nabízí nejen prohlídku této dílny, ale i mnohé další expozice. Navíc je možné si mnoho exponátů na místě potěžkat či rovnou vyzkoušet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura do ‚předpokoje eurozóny‘ nechce, navzdory kladné analýze. Koaličním ministrům se to nelíbí
-
Odkaz Kissingera v diplomacii je zosobnění chladných pragmatických úvah, říká Lipavský
-
‚Nejdřív profesionální nosnice, poté na druhé straně barikády.‘ Dárkyni vajíček museli s početím pomoct lékaři
-
Nervózní budu, ale těším se, říká Krčmář před štafetovým závodem. Na švédskou zimu má návod