Předválečné kadeřnictví obsadilo někdejší školní chodbu v Drahanech na Prostějovsku
Drahany na Prostějovsku jsou místem, které bylo odpradávna centrem nejvyšších partií Drahanské vrchoviny. I proto zde byla postavena dokonce i měšťanská škola. Ta už dnes sice neslouží svému účelu, ale postupně v ní vzniká muzeum, které představuje stará řemesla a tradice zdejšího kraje.
Chodbu v prvním patře tak například obsadily exponáty z kadeřnictví a holičství, které shromáždily dvě generace holičské rodiny Kováříků z Prostějova.
Břetislav Kovářík provozoval živnost až do roku 2008. Vyučil se u svého otce, rovněž kadeřníka a holiče, jehož dílna pamatovala ještě časy starého Rakouska. Po roce 1948 nemusel jako mnozí z jeho kolegů násilně připojit svou živnost k družstvu, a tak dál stříhal, holil a pracoval na účesech s vybavením, které si pořídil v závěru třicátých let. Jeho dcera jej po skončení otcovy holičské praxe věnovala muzeu.
Díky tomu můžete v drahanském muzeu spatřit kompletní pánské holičství, které bylo vybaveno nejen pro stříhání vlasů, ale zejména pro holení. Jeho základem byla nezbytná ostrá břitva, ale také mýdla a napařovací ručníky.
Dětské oddělení je vybaveno typickou otáčivou židlí. Jak rád ukazuje kurátor výstavy Petr Moš, nejdůležitějším nástrojem dětského oddělení byl ruční zastřihovač vlasů – tzv. mašinka. Tou se stříhalo na tehdy moderního „ježka“ a v případě malých uličníků i na praktický „mech“.
Sušáky na vlasy připomínaly spíš mučicí nástroje
Nejvybavenější částí expozice je pochopitelně dámské kadeřnictví. Kromě mnoha propriet na úpravu vlasů – například kulem, které se nahřívaly ve speciálních píckách, si návštěvníci mohou prohlédnout třeba i unikátní chránič obličeje, který dámy používaly, aby se jim při úpravě účesů nedostal do očí lak na vlasy či parfém.
Ze staré oficíny pana Kováříka staršího se dokonce v expozici dochovalo původní umývadlo vlasů na „sloní noze“, doplněné o ruční splachovač šamponu se sprchou. Podobný byl vidět třeba v oblíbeném hrabalovském filmu Postřižiny.
Největším exponátem sbírky jsou pak dva sušáky vlasů, které mají rozvod horkého vzduchu řešen pomocí kovových chapadel. Dáma vložila hlavu po umytí pod chapadla a horký vzduch vlasy za pár okamžiků vysušil.
Muzeum v Drahanech nabízí nejen prohlídku této dílny, ale i mnohé další expozice. Navíc je možné si mnoho exponátů na místě potěžkat či rovnou vyzkoušet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila