Převzít odpovědnost za své zdraví musíme my sami, pomůže ale projekt 5S. O co jde?
Spánek, strava, sport, stres a stop kouření, to jsou oblasti, na které bychom se měli zaměřit. Radí odborníci z olomoucké Fakultní nemocnice v čele s Eliškou Sovovou, která věří, že: „Těchto pět bodů pokrývá spektrum toho, co pro sebe člověk může udělat.“
Spoléhat na odborníky, kteří nám v případě problému pomohou nějakou zázračnou pilulkou, se nevyplácí. Ovlivní totiž jen 10% našeho zdraví, genetika se postará o dalších 5 až 10 %. Celých 50 % je na nás samotných, na tom, jak se chováme sami k sobě a okolí.
Jak říká Eliška Sovová, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké Fakultní nemocnice: „Vy jste ti, kteří zdraví nejvíce ovlivňují, ne lékaři.“
Vy jste ti, kteří zdraví nejvíce ovlivňují, ne lékaři.
Eliška Sovová, lékařka
A jak se na změnu životního stylu připravit? Olomoucká lékařka radí: „Nejdříve si zmapujte, v jakém jste stavu a postupně to začněte měnit. Začít můžete třeba spánkem, pak přidejte trochu pohybu, změny v jídelníčku a nakonec se zaměřte na stres.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.