Při atopickém ekzému myslete na pravidlo tří minut, radí lékař Michal Vallo. O co přesně jde?
Atopický ekzém trápí děti i dospělé, typické je pro něj střídání fází klidu s fázemi náhlého vzplanutí. Projevuje se různě, především svědivou, zarudnutou pokožkou. „Typicky je to v loketních a podkolenních jamkách, na zápěstí, kotnících nebo krku,“ popisuje kožní lékař Michal Vallo z kliniky MAPO care.
Velkou roli v případě atopického ekzému hraje genetika. Ovlivňují ho ale také životní styl, stravování, stres, hormonální změny nebo klima. Léčba není jednoduchá, k pacientům lékaři vždy přistupují individuálně.
„Počítá se samozřejmě i s jejich zapojením. Sami třeba musejí vysledovat, které potraviny jejich problémy zhoršují,“ upozorňuje olomoucký lékař.
Lidem s atopickým ekzémem se doporučuje spíše než koupele sprchování. „Po umytí se šetrně osušit a do tří minut, kdy je pokožka schopná pojmout co nejvíce vyživujících látek, kůži promazat,“ vysvětluje Vallo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.