Při pořizování kamen sledujte jejich palivovou účinnost, doporučuje odborník Pavel Vaňha

28. listopad 2022

Stoupající ceny energií vedou řadu lidí k pořízení krbových kamen a krbových vložek. Podle Pavla Vaňhy by si měli dobře promyslet, k jakému účelu budou sloužit, jestli k občasnému, nebo trvalému topení. „Účinnost je u nich v dnešní době vysoká, pohybuje se okolo 80 až 85 %,“ doplňuje.

Kamna se vyrábějí z mnoha materiálů, vedle plechu je to ocel, litina a samozřejmě také kachle, které jsou ale finančně náročné. „Já jsem zastánce akumulačních topidel, která se sice pomaleji nahřívají, ale teplo mnohem déle udrží,“ říká odborník z Olomouce.

„Já jsem zastánce akumulačních topidel, která se sice pomaleji nahřívají, ale teplo mnohem déle udrží.“
Odborník na kotle Pavel Vaňha

Co se životnosti kamen týče, hraje svou roli to, čím topíme a jakým způsobem a jejich obsluha a servis. Topit se musí tvrdým dřevem nebo lisovanými briketami, které obsahují minimum vody. Při zapalování je nutné naskládat nejprve větší kusy dřeva a až pak drobnější třísky.

Kompletní rozhovor s Pavlem Vaňhou v pořadu Dobrá rada si poslechněte ze záznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.