Prostějov a další města v kraji poskytnou studentům a seniorům slevu i na městskou hromadnou dopravu

Autobus Olomouc, linka 111
Autobus Olomouc, linka 111
0:00
/
0:00

Od 1. září zaplatí senioři a studenti cestující příměstskou dopravou méně, rozhodla vláda. Některá města v Olomouckém kraji se ke státnímu nařízení připojí a slevy poskytnou i v městských autobusech.

„Město přistoupilo k tomu, že stejná skupina obyvatelstva, která je na základě rozhodnutí vlády určena pro zlevněné či bezplatné jízdné v příměstské dopravě, bude platit méně i za městskou hromadnou dopravu v Prostějově, čili bude to jednotné,“ uvedla mluvčí Prostějova Jana Gáborová. Tamní radní schválili doplatek dopravci 400 tisíc korun.

Podobný plán oznámila i další města. „Týká se to Hranic, Přerova, Prostějova, Šumperku a Zábřeha,“ vyjmenovává Kateřina Suchánková, ředitelka krajského koordinátora dopravy. Města chtějí zachovat princip integrovaného systému, který v kraji funguje. „V rámci území celého Olomouckého kraje jsou vydávány jedny jízdní doklady, které jsou součástí integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje. Do tohoto integrovaného systému jsou zapojena všechna města, která právě mají i MHD,“ dodává Suchánková.

Podle ní jde především o pohodlí cestujících: „Města to řeší vesměs z toho důvodu, že by bylo pro cestující velmi nepříjemné, kdyby v rámci tarifu svého území a svého města měli platit více, než by platili cestující v příměstské dopravě.“

Slevu na městskou dopravu naopak neposkytne krajské město. Olomouc by totiž doplácela 30 milionů korun.