Provodovice: Vesnička pod Hostýnskými vrchy s křivolakými uličkami a bez návsi působí horským dojmem

25. listopad 2019

Uprostřed zvlněných polí a lesů, severovýchodně od Bystřice pod Hostýnem, v kraji zvaném Záhoří, v blízkosti masivu Kelčského Javorníku, leží Provodovice. Na stránkách obce najdeme fotografii zasněžené vesnice, která jako by měla horský charakter. 

Ten doplňuje i nová zvonička se starým zvonkem, do jejíž stříšky rád klove strakapoud. V roce 1937 byla obec elektrifikována a vznikl tu podle zákona o civilní obraně hasičský sbor, který ovšem neměl stříkačku. Dnes je Požární dům i areál pěkně opravený a slouží k okrskovým cvičením.

autoři: Aleš Spurný , Ján Kadlec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.