První český strongman je Stanislav Pukl

„Svět má tři dimenze a tohle je čtvrtá,“ říká český strongman Stanislav Pukl z Hradčan při vzpomínce na stav své mysli ve chvílích, kdy vynášel na Praděd dva plné pivní sudy. A nebo když na prostějovském nádraží jako první u nás utáhl lokomotivu o váze 74 tuny.

Stanislav Pukl je jedním z prvních pionýrů strongmana v ČR. V roce 1993 přišlo Josefu Klimešovi, který dělal vzpírání a trojboj, pozvání na účast 1. Nejsilnějšího může v ČR. Oslovil Staňu způsobem „Hele chlape, vypiš to a pošli to.“ A tak začala několikaletá dřina, tvrdý trénink a posunování hranic vlastních schopností u Pepy Klimeše, který se stal Standovým trenérem a manažerem. Jejich druhým domovem se stala posilovna v Prostějově.

Stanislav Pukl a Zora Ježková

Standa Pukl je trojnásobným českým silákem a držitelem řady rekordů. Dnes se snaží uvést do tohoto adrenalinového sportu začínající siláky z regionu a pokud to epidemická situace dovolí, proběhne letos v Dobromilicích na hřišti za sokolovnou čtvrtý ročník soutěže amatérských silových disciplín právě pod taktovkou českého strongmana, Stanislava Pukla.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.