Psací písmo

24. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Písanka
0:00
/
0:00

Je tu září a s ním začátek školy. Asi nic se mi nespojuje s prožitkem prvních školních dní víc než vůně nových učebnic, obalů a také inkoustu. To, že se dnes čím dál míň píše rukou a jak se čím dál víc klove a ťupá na všelijakých elektronických zařízeních, se možná v budoucnu, po pár generacích, projeví i v možných změnách v motorických schopnostech lidské ruky. 

To, že se dneska čím dál míň píše rukou a jak se čím dál víc klove a ťupá na všelijakých elektronických zařízeních, se možná v budoucnu, po pár generacích, projeví i i v možných změnách v motorických schopnostech lidské ruky. Jen si představme, co je to za jemné pohyby, psát pěkně, neřkuli spojitě, rukou. A druhá věc pak je, že s tím, jak mizí fyzická námaha při psaní a všelijaké ty písařské mozoly, s tím vším jaksi mizí i ochota namáhat se při psaní, při formulování vět také psychicky. Dokud psaní trochu bolelo, rozmýšlela si píšící osoba možná o něco lépe a o něco častěji, jestli to, co píše, vůbec stojí za tu námahu. Ale to už jsou jenom hypotézy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...